Popovski: Nuk ka rrezik për devalvim të denarit! Rritjet e çmimeve janë në nivel mesatar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Ish ministri i Financave, Nikolla Popovski konsideron se vendi do të mbetemi në zonën e inflacionit mesatar dhe sipas tij nuk ka skenar në të cilën mund të ketë goditje ndaj kursit të denarit.

Ai theksoi se presionet inflacioniste janë të pranishme gjithkund – në Eurozonë, në Gjermani si ekonomia e saj më e madhe, në SHBA, ku inflacioni është rreth 7 për qind. Theksoi se ekonomia jonë është vetëm një ishull i vogël në oqean dhe se shtrenjtimet janë rezultat i asaj që ka ndodhur globalisht.

Sipas Poposkit, nuk ka skenar në të cilën mund të flitet për devalvim të denarit.

“Inflacioni jonë me siguri deri në fund të vitit do të zvogëlohet. Goditja ishte në janar, për shkak të rritjes së njëanshme të çmimeve të energjisë elektrike dhe ngrohjes qendrore. Rezervat valutore janë në nivel të lartë, në këtë udhëzon edhe raporti i FMN-së, ku e gjithë kjo kuantifikohet. Në kushte të kursit të lidhur me euron, i kemi të gjitha instrumentet tek ne në dispozicion madje edhe kur ka inflacion. Ky është inflacion mesatar.Ne do të mbetemi në zonën e inflacionit mesatar”, vlerësoi Popovski për “24 analiza”.

Si sfida që vijnë për lëvizjen e çmimeve, Popovski i theksoi edhe zhvillimin e konfliktit ruso-ukrainas, si dhe zhbllokimin e çmimit të ushqimeve, e cila ka qenë masë e përkohshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Meliza Haradinaj

Ish-ministrja e Kosovës: Roli i Shqipërisë nuk ka qenë dobiprurës këto kohë për ne

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

KRESHNIK-SPAHIU

Spahiu: Është koha që Shqipëria dhe Kosova të armatosen fuqishëm ushtarakisht

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ