Populli s’ka “bythë” të del në rrugë

Dhe populli (nuk thashë bagëtia de), nuk ka pasur dhe nuk do te ketë kurrë “bythë” të del në rrugë në mënyrë të organizuar, si në të gjitha shtetet e shëndosha me demokraci mirë të organizuara, dhe të thotë “nuk mundet më kështu, alooo”! Ai do të durojë, do të leh si qen në ajër dhe do të paguajë fatura më të shtrenjta, një jetë më të shtrenjtë me paga që janë më shumë për mbijetesë sesa për një jetë dinjitoze njerëzore. Ose, ai do të heshtë plotësisht

Nga Agim JONUZ

Zaev tashmë është histori. Folni sa të doni. Dhe nëse mendoni se nuk është histori, atëherë e keni problem t’i përgjigjeni vetes nëse jeni në të vërtetë të vetëdijshëm se ku jeni dhe sa është ora. Ai që mendon se kryeministri i ri është vetëm një dorë e zgjatur e Zaevit, atëherë duhet kuptuar se ai jeton në një vend ku dikush nga hija po i tërheqë hapat, dhe ky është një vend që nuk ndryshon nga Siçilia. Dhe çfarë mund të presësh nga një vend i tillë? Vetëm krim, paligjshmëri dhe kaos.

Eh, nuk na mungon kaosi dhe paligjshmëria, ndaj Sicilia mund vetëm të na xhelozojë. Aty të paktën në atë kohë u hodh në erë Giovanni Falcone dhe po pushon si një hero që luftoi me mafien, ndërsa tek ne Katica Janeva më në fund doli të ishte “Don Corleone” nga vetë Kumbari. Dhe ndërsa për një qytetar mesatar 500 euro janë fantashkencë, dikush hedh njëmbëdhjetë milionë euro në tavolinë që të mund të hajë drekën për Krishtlindje në shtëpi. Ajo që është më simptomatike, nëse e pyet se nga i ka marrë kaq shumë para, ai i buzëqeshur perifrazon një frazë rruge që thonë “oh, çka po të ha ty k…”! Dhe kështu, nuk mund t’i shpjegosh atij se ndoshta ty nuk të ha, por i ha shtetit. Po ta pyesësh atë, ajo të thotë “më ha mu k…, që atij i ha k…”! Ju lutem më falni që përdor një fjalor si ky, por nuk ka alternativë. Është i vetmi fjalor që funksionon jo vetëm në rrugë, por edhe në margjina jashtë gjuhës protokollare të gjykatës, qeverisë, parlamentit kudo.

Nga mesi i këtij muaji kemi një qeveri të re që nga ana e ambientit dhe sipas të gjitha protokolleve duhet të premtojë se diçka do të bëhet. Do të punohet, por cilat do të jenë rezultatet? Ne do të përdorim përsëri gjuhën e rrugës dhe do të themi se rezultatet janë të paracaktuara me fjalën e thjeshtë të rrugës “tashak”! Kjo qeveri e re është para së gjithash një qeveri “e madhe”, pasi Zaev donte të dilte frajer dhe të tregonte se ka parime dhe demokraci të vërtetë në Maqedoni. Si nuk e kuptoni që Zaevi u tërhoq me kohë sepse këtë pranverë Maqedoninë në fushën politike dhe ekonomike e pret tërmete dhe disfata të tmerrshme në çdo nivel. Të paktën ai u tërhoq si boksierët kur janë në majë të karrierës për t’u mbajtur mend si fitues. Se sa është fitues Zaevi është pyetje për një milion dollarë, por që ka bërë një lëvizje të zgjuar as që diskutohet. Të paktën shpëtoi nga “kabahati” për atë që e pret Maqedoninë në periudhën e ardhshme.

Nejse, të shohim se çfarë e pret Maqedoninë në periudhën e ardhshme. Nga data pesëmbëdhjetë kemi një qeveri që nuk ka asnjë karizëm që shkon nga koka tatëpjetë. Filloni me Kryeministrin. Me ministrat e LSDM-së që mezi mbijetuan. E gjithë kjo me “Vegetën” nga partia e Gashit, me kuadrot e vjetra të BDI-së, me partitë e imëta të vogla dhe me ministra “pa portofol” sa për të mbushur kuotën që secila parti të jetë e lumtur, kjo qeveri ka vetëm një fat. Ai fat quhet “të mbash ujin derisa të ikin mjeshtrit”, thonë serbët. Kjo qeveri do të ketë legjitimitet, por a do të ketë kapacitete. Që qeveritë e mëparshme bënin spektakle janë histori për fëmijët e vegjël, por që kjo do të jetë diçka si një “model i ri 2022″, është qesharake për ata që njohin politikën dhe situatën aktuale.

Problemet që pret t’i zgjidhë kjo qeveri janë shumë të mëdha për t’u zgjidhur kaq lehtë. Problemi më i madh nuk janë sfidat në “Euro Ligë” por në atë që është akumuluar si e vjetër. A ka njeri normal që të konfirmojë se problemi me korrupsionin, krimin, drejtësinë, shëndetësinë do të zgjidhet lehtësisht. Nëse ka një person të tillë, duhet ta emërojmë menjëherë kryeministër, që të mos humbasim kohë, sigurisht nëse ai fillimisht elaboron se si mendon se do të zgjidhen problemet. Sido që ta kthesh, truri normal thotë se situata si është në fushë na bën të mendojmë se mund të ndodhë vetëm një skenar. E ajo është si më poshtë.

Kjo qeveri do të fillojë të bëjë aq sa mundet, me ndihmën e mediave do të krijojë një atmosferë që e nisi me shumë forcë, por në sfond do të ndodhë diçka krejt tjetër. Po të jemi realistë, politika me fjalorin e saj të lë gjithmonë përshtypjen se diçka po bëhet. Mirëpo, e gjithë ajo është një “fluturim në vend”. Nëse bullgarët bëjnë lëshimin më të vogël për çështjen maqedonase, kokat e politikanëve vihen në “gijotinë”. Në muajin ose të dytë do të pretendohet se ka vullnet të mirë për të bërë një hap përpara në zgjidhjen e problemit dhe kështu do të kursehet koha. Ndërkohë do të kalojë koha dhe problemet e brendshme të shtetit do të zgjidhen “në bazë ditore” sipas sistemit, le të përpiqemi ta zgjidhim problemin përballë nesh ndryshe”, dhe atë problem tre qeveritë e mëparshme nuk mundën ta zgjidhin.

Opozita, si asnjëherë më parë, do të ngrejë iniciativë për zgjedhje të parakohshme dhe VMRO-ja së bashku me partinë e Selës do të prijë në këtë, sidomos pas “manovrës së kurnazllëkut” të Gashit dhe tradhtisë së parimeve të fjalës së dhënë. Partia e Gashit me siguri mund të bëjë vetëm një ekskursion në pushtet, sepse kodi i shqiptarëve nuk toleron “tjetër gjë thua, e tjetër vepron”! Për të mbijetuar do t’i duhet të luajë lojën e BESËS, e cila nga një parti gjysmë e vdekur kur u fut në koalicion me Zaevin, të më falni, jo vetëm që “shpëtoi bythën”, por pa një përfitim të mirë nga e gjithë kjo. Kasami doli të ishte më i zgjuari. Mendoj se të njëjtën formulë do ta bëjë edhe “Gashovitët” nëse ka zgjedhje të parakohshme. Formula e Kasamit, sido ta shikoni, është politikisht fitimprurëse. E vetmja enigmë është nëse Kastriot Rexhepi do të kandidonte si deputet i pavarur, duke qenë se ka “burime të besueshme” që e mbështesin. Nuk e di njeriu a të qajë apo të qeshë! Dhe a do të ketë vërtet zgjedhje të parakohshme? Logjika e thjeshtë thotë sa vijon.

Detyrimisht! 100%! Unë jam gati të vë bast në publik! Pse dhe si? Thjesht, edhe pse për popullatën ai mjedis perceptohet si një luftë politike dhe demokraci. Alo! Këtu nuk ka as demokraci, as luftë politike. Gjithçka është vetëm një film! Kjo qeveri nuk ka plumba për të luftuar kundër problemeve. E vetmja mënyrë për të treguar se po bën diçka është të verbalizojë dhe të mbulojë në media çështje që janë si serialet indiane në të cilat nuk ka fund dhe çdo episod është spektakolar. Pasi që pas dy-tre muajsh do të shihet se askush nuk po shkon gjëkundi dhe se nuk ka asnjë centimetër përparim, do të ketë një diskutim publik “a duhet të kemi zgjedhje”. A të gjithë e dinë që do të ketë. Më pas, pasi të përgatitet situata me arsyetimin se “jemi mbështetur për muri”, do të merret vendimi për zgjedhje të reja, të parakohshme. Tani këtu qëndron shakaja më e madhe.
Maqedonia këtë vit nuk do të bëjë gjë tjetër veçse të blejë kohë. Nuk ju nevojitet një kalkulator për të llogaritur se sa kohë do të blihet me zgjedhjet e parakohshme. Së pari, njëqind ditë një qeveri teknike që nuk do t’i merret për të madhe se nuk ka sukses, sepse është thjesht “teknike”, pastaj fushata zgjedhore, pastaj zgjedhjet, pastaj dyzetepesë ditë deri në formimin e qeverisë së re, dhe atëherë , pritni, qeveria është “e re”, jepni kohë. Dhe ndërkohë, populli i mësuar të mbytet, më falni në shprehje, në mut, do të shijojë vetëm fushatën e zezë që është e garantuar dhe në të cilën do të nxirren rezilë të ndryshëm nga të gjitha anët, pas së cilës askujt nuk do t’i humbasë asnjë fije floku, e le më të ndëshkohet, akuzohet dhe i pushuar nga puna. Alooo, viti iku!!! Gjithë 2022-ta!

Dhe populli (nuk thashë bagëtia de), nuk ka pasur dhe nuk do te ketë kurrë “bythë” të del në rrugë në mënyrë të organizuar, si në të gjitha shtetet e shëndosha me demokraci mirë të organizuara, dhe të thotë “nuk mundet më kështu, alooo”! Ai do të durojë, do të leh si qen në ajër dhe do të paguajë fatura më të shtrenjta, një jetë më të shtrenjtë me paga që janë më shumë për mbijetesë sesa për një jetë dinjitoze njerëzore. Ose, ai do të heshtë plotësisht. E dini historinë e mbretit kur rriste taksat dhe veziri i tij thoshte “populli po proteston”. Dhe ky thotë hesht se derisa proteston është mirë! Pas një periudhe i thotë “Mbret, populli po heshtë”! Aaaa tani është rrezik… – ulni taksat!

Ju mund t’i bëni çfarë të doni këtij populli! Ju lutem të më falni që do të përdorë një definicion vulgar, por unë (autori) vij nga rruga. Dhe ajo thotë “nuk mund t’ia fusësh këtij populli aq sa nuk mund ta durojë”! Vulgare por 100% e vërtetë!

OOO XHEMAT! Për ty vetëm kamxhiku! Nuk je mësuar për më mirë. Kështu je më komod!

(Autori është kolumnist i rregullt i gazetës KOHA)