Popullisa shqiptare në Serbi/ Ky është skandali serb, Hasani: Numri është i falsifikuar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/04/2023

Në Serbi është publikuar regjistrimi i popullsisë, duke u bërë i ditur kështu edhe numri i shqiptarëve që jetojnë në ato anë.

Njohësi i çështje politike, Refik Hasani, ka thënë se regjstrimi në Serbi për shqiptarët është jo i saktë dhe i falsifikuar.

Sipas tij, në Serbi ka shqiptarë shumë më shumë se që i kanë regjistruar.

“Në Serbi, janë shpallur rezultatet zyrtare të regjistrimit në Serbi.

“Sipas rezltateve të publikuara, në Serbi jetojnë 61.687 shqiptarë, kurse vetëm në Beograd janë mbi 100 mijë shqiptarë! Dhe paraqitja jo e drejt, pasi ky numër është i falsifikuar, ky regjistrim është manipulim dhe mos pasqyrim i drejt e objektiv. Janë shpallur 61.687 qytetarë të përkatësisë shqiptare që përfshin Medvegjë, Bujanoci e Preshevë”, thotë ai.

Tutje, vetëm në qytetin e Beogradit janë mbi 100 mijë shqiptarë, duke shtuar se në krahinat shqiptare ka një diskriminim, sepse kemi pasivizim të adresave dhe pastrim etnik në mënyrë institucionale, duke i manipuluar edhe regjistrimin e popullisisë.

“Kujtoj se në qytetin e Leskocit janë mbi 10 mijë shqiptarë, në qytetin e Nishit janë mbi 20 mijë shqiptarë, në gjithë Vojvodinën janë mbi 50 mijë shqiptarë, kurse vetëm në qytetin e Beogradit janë mbi 100 mijë shqiptarë.

Procesi i regjistrimit në Serbi është realizuar nga data 1 Tetor, e vitit të kaluar dhe është zhvilluar, deri më datën 31 Tetor.

Në Krahinën Shqiptare, kur kemi një diskriminim më të madh në këtë pjesë të Evropës, kur kemi pasivizim të adresave dhe pastrim etnik në mënyrë institucionale, tani janë manipuluar, sepse numri prej 61.687 qytetarë të përkatësisë shqiptare, nuk është regjistrim i saktë, pra jemi shumë më shumë”, përfundon Refik Hasani për “Bota sot”./BS

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-02-27-17-36-02-287_com.android.chrome-edit

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

pendarovski bujar osmani

Pendarovski me 400 euro rrogë do të shpërngulej nga Maqedonia, Osmani me mbi 2.500 euro rrogë thotë se mund të detyrohet të marrë borxh! Qytetarët si ia dalin?

Oleksiy Goncharenko

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron!

MVR-polici-a-1-750x430

(VIDEO) Hetohet lidhja ndërmjet vrasjes në Bllacë dhe djegies së lokalit në Çair

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

lista zgjedhore

Nesër fillon inspektimi publik i Listës Zgjedhore për zgjedhjet presidenciale dhe kuvendare

INFO

NA NDIQ