Porosia serbe “Pamtiçemo” në Arena Sport, nuk ndëshkohen operatorët kabllor në Maqedoninë e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

shkruan: Naser Pajaziti

Agjencia për Shërbime Mediatike Audio dhe Audivizive në Maqedoninë e Veriut nuk merr masa ndaj kanalit televiziv “Arena Sport”, që ditëve të fundit gjatë transmetimeve lëshonte një material reklamues propagandues që kishte të bëj me ngjarjet e 24 shtatorit në Banjskë të Kosovës.

Reklama që transmetohej “Pamticemo” (do ta mbajm mend) ishte irituese për publikun shqiptar dhe kjo ndikonte edhe në bashkëjetesën, pasi që përmes saj përhapej gjuha e urrejtjes që është vepër penale dhe se përmes kësaj porosie bëhej thirrje për hakmarrje dhe luftë.

Unë përmes një ankese në emrin tim personal, ia drejtova kësaj Agjencie si rregullator që ka kompetenca edhe për pakot programore të operatorëve kabllor, që urgjentisht të merren masa për sanksionimin e këtyre dukurive.

Por, përgjigja e këtij institucioni është negative, me arsyetime që nuk qëndrojnë, por që kanë gjetur forma të anashkalimit dhe tolerimit të operatorëve. Agjencia thotë se sipas dispozitave të tyre ligjore të nenit 46, serviset programore të Arena Sport nuk janë nën juridiksionin e Maqedonisë së Veriut.

Po ashtu thuhet se:
Në mënyrë që Agjencia të marrë masat e duhura për të kufizuar këtë program duhet të ketë siç thuhet shkelje të rënda dhe serioze, nuk e di çka nënkuptohet me këtë, ose të shkelen siç thuhet dispozitat për mbrojtjen e të miturve.

Dhe si fund e mbyllim çështjen me arsyetimin se:

Agjencia e ka shqyrtuar me kujdes ankesën dhe ka bërë një inspektim të përmbajtjes së transmetimit të cilës i referohemi dhe se vlerësohet se shërbimet e programit Arena Sport nuk shkelën hapur, seriozisht dhe në mënyrë specifike nenin 48 të Ligjit për Shërbime Mediatike Audio dhe Audivizive në Maqedoninë e Veriut.

me poshte eshte edhe pergjigja se si behet arsyetimi per mosndeshkueshmeri

TË FUNDIT
42 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
48 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
57 minuta
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

ME TE LEXUARA

21 orë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
1 ditë
Telekomi serb përmes MTEL po zgjerohet në Maqedoninë e Veriut, blen edhe një kompani tjetër
4 orë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin
1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
1 orë
Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

INFO

NA NDIQ