Porositë me postë “udhëtojnë” me muaj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2023

Porositë prej postës së Maqedonisë së Veriut, deri te adresat e pranuesve “udhëtojnë” deri në tre muaj, raporton TV Alsat.

Qytetarët ballafaqohen me probleme të shumta gjyqësore për shkak të vonesave të postës. Ata thonë se shërbimet nuk janë aspak cilësore dhe rrallë i përdorin ato, disa madje ironizojnë duke pyetur nëse ka postë në shtet ose jo.

“Nuk e di, a ekziston posta, a ka postë në këtë shtet?.. Porosia e fundit më ka arritur pas 3 muajsh, me vonesë 3 muaj…”, tha një qytetare.

-A ju ka shkaktuar kjo ndonjë problem?

-Po, sepse bëhej fjalë për vendim nga gjykata, normalisht se më ka shkaktuar problem.”

“Po i përdori. Postën e RMV-së. Mendoj se do të ishte më mirë të jetë edhe më e shpejtë, por mirë… 30 ditë besoj që është bërë porosia më e vonshme deri tek unë”, u shpreh një tjetër qytetare.

-A ju vijnë dokumentat me kohë ?

-Jo bash në rregull, se shembull uji vjen rregullisht, por rryma nuk vjen rregullisht. Problem, vjen afati duhet të paguhet, fatura nuk ka ardh”, tha një qytetar.

Po e përdori

-Si ju duken shërbimet.

-Mesatare”, tha një qytetar.

Avokati Mefail Asllani thotë se për shkak të mosfunksionalitetit të postës ndodh që ftesa për Gjykatë të arrijë pasi të ketë përfunduar seanca gjyqësore, ndërsa shumë shpesh ndodh që qytetarët të ballafaqohen me probleme me përmbarues, ndërsa pala informohet për herë të parë pasi t’i bllokohet xhirollogaria.

“Faktikisht neve na ndodh që për shembull të marrim thirrje prej Gjykatës, kur neve na mbrrin thirrja, seanca veçmë ka kaluar, ne nuk kemi qenë të informuar. Pastaj vjen një nervozizëm edhe te palët edhe te ne……Ne kemi rast kur në Gjykatën civile që e kemi shumë pak hapa prej zyrës, kurse komunikimi bëhet përmes postës”, u shpreh Mefail Asllani, Avokat.

Nga muaji shkurt i këtij viti, hynë në fuqi çmimet e reja për 8 shërbime postare. Çmimet për 5 shërbime janë rritur, ndërsa për 3 janë ulur. Posta e Republikës së Maqedonisë së Veriut është shoqëri aksionare në pronësi të shtetit dhe ky institucion për vite me rrallë ballafaqohet me probleme dhe humbje të mëdha. Qeveria në vitin 2020 propozoi privatizimin e saj, ku në propozim ishte shitja e plotë ose partneriteti publiko-privat./Alsat.mk

TË FUNDIT
9 minuta
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
1 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
2 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
2 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
5 orë
Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

ME TE LEXUARA

20 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
1 ditë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
10 orë
Ibush Jusufi zëvendës-sekretar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut (FOTO)
1 ditë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
5 orë
Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)
18 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
1 ditë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

LEXO MË SHUMË

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

INFO

NA NDIQ