Portieri i Ajaxit: Jam krenar me prejardhjen time nga Kosova

Picture of ina-online
ina-online

13/11/2023

Diant Ramaj mund të jetë portieri i së ardhmes i Kombëtares së Kosovës.

Portieri me prejardhje nga Kosova e kompletoi në fundjavë një tjetër ndeshje me Ajaxin në ligën elitare holandeze, “Eredivisie”.

22 vjeçari i ishte bashkuar gjigantit nga Amsterdami gjatë verës që shkoi nga Eintracht Frankfurti për të nënshkruar kontratë afatgjate, më saktësisht deri në vitin 2028.

Deri tash, portieri kosovar, i cili u largua nga Gjermania për shkak të mungesës së hapësirës pasi i zhvilloi vetëm dy ndeshje në Bundesligë, i ka zhvilluar shtatë ndeshje me ekipin holandez.

Ai ndihet krenar me prejardhjen e tij ndonëse u rrit në perëndim.

“Prindërit e mi u lindën në Kosovë dhe u larguan në drejtim të Gjermanisë për shkak të luftës. Ata lanë prapa gjithçka dhe përfunduan pa asgjë në një shtet të ri. Historia dhe karakteri i tyre më kanë formuar në atë që jam sot”, u shpreh portieri kosovar për mediumin e njohur holandez “De Telegraaf”.

“Gjithmonë e kujtoj se prej nga vij. Si fëmijë nuk kemi pasur shumë kushte. Kemi luajtur futboll me Dijonin, vëllain tim, dhe ishim krejtësisht të lumtur me futbollin e rrugës, bashkë me anëtarët e tjerë të familjes e me shoqëri”, vazhdoi Ramaj.

Edhe në mentalitetin e tij, insiston se ka ndikuar prejardhja e tij.

“Mendoj se ka të bëjë edhe me të qenit kosovar, sepse njerëzit në Ballkan janë mendërisht shumë të fortë. Jam 22-vjeçar por më vlerësojnë si lojtar me shumë përvojë”, shtoi tutje portieri kosovar.

Ndonëse ka luajtur me Gjermaninë U-18, U-19 e U-20, Ramaj e ka në opsion Kosovën në rast se nuk merr ftesë për një kohë nga Kombëtarja A e Gjermanisë.

TË FUNDIT
11 orë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
11 orë
Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A
11 orë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit
11 orë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
11 orë
Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!...

ME TE LEXUARA

11 orë
Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë
11 orë
Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit
11 orë
Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A
11 orë
Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit
1 ditë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
1 ditë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
1 ditë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

LEXO MË SHUMË

manaj

Manaj pritet në mënyrë fantastike nga fansat e Sivassporit

osimeh

Osimhen për të thyer rekordin? Shitjet më të shtrenjta të Serisë A

mbappe mbape

Real pritet të shesë 4 milionë fanella të francezit në vit

lukaku

Lukaku fshin nga rrjetet sociale fotot me ish-skuadrat e tij… Napoli tani më pranë

araujo

Araujo operohet në Finlandë, rikthimi te Barcelona pas festave të fundvitit!…

perez real

Florentino Perez është më i suksesshmi, por jo më i pasuri! Ja presidenti që udhëheq listën e “Forbes”

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

INFO

NA NDIQ