​Portugali, më shumë se 70 komuna në rrezik maksimal nga zjarri

Picture of INA
INA

11/08/2023

Rreth 70 komuna në pjesën e brendshme të Veriut dhe Qendrës dhe në rajonin e Algarve janë në rrezik maksimal nga zjarri të premten, sipas Institutit Portugez për Detin dhe Atmosferën (IPMA).

Sipas këtij instituti, më shumë se 70 komuna në rrethet Bragança, Vila Real, Guarda, Viseu, Coimbra, Castelo Branco, Portalegre, Santarem, Leiria dhe Faro janë në rrezik maksimal, raporton LUSA.

Në rrezik shumë të lartë IPMA vendosi rreth 90 komuna në rrethet Faro, Beja, Lisbona, Leiria, Santarem, Portalegre, Castelo Branco, Coimbra, Viseu, Guarda, Aveiro, Porto, Braga dhe Vila Real.

Por në rrezik të lartë është pothuajse i gjithë rajoni Alentejo, një komunë Algarve dhe më shumë se 40 të tjera në rrethet e Setubal, Lisbonës, Santarem, Leiria, Aveiro, Porto, Vila Real, Braga dhe Viana do Castelo.

Rreziku i zjarrit i përcaktuar nga IPMA ka pesë nivele, duke filluar nga i ulëti deri në maksimum, dhe përllogaritjet janë marrë nga temperatura e ajrit, lagështia relative, shpejtësia e erës dhe sasia e reshjeve në 24 orët e fundit.

Për ditën e sotme IPMA parashikon një rritje të vogël të temperaturave maksimale në të gjithë territorin dhe një rritje të vogël të temperaturave minimale në pjesën e brendshme të veriut dhe qendrës, dhe gjithashtu në Algarven lindore.

Do të fryjë erë nga veriperëndimi, herë pas here e fortë në zonat malore dhe pasdite në brezin bregdetar. Gjithashtu do të ketë mjegull në mëngjes.

Sa i përket temperaturave, minimaleet do të jenë ndërmjet 16ºC në Bragança, Vila Real, Viseu dhe Sines, dhe 25ºC në Faro, ndërsa maksimalet midis 26ºC në Braga dhe Aveiro dhe 42ºC në Faro.

TË FUNDIT
20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
2 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
3 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
4 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
4 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ