Portugali, mijëra mësues dalin në protestë duke kërkuar paga më të larta

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2023

Mijëra mësues portugezë kanë dalë në rrugët e Lisbonës për të kërkuar paga më të larta dhe kushte më të mira pune në një nga protestat më të mëdha të viteve të fundit. Gjatë demonstratës paqësore protestuesit mbanin pankarta ndërsa kërkonin dorëheqjen e ministrit të Arsimit Joao Costa.

Mësuesit në shkallën më të ulët të pagës fitojnë rreth 1,100 euro në muaj dhe madje mësuesit në grupin kryesor zakonisht fitojnë më pak se 2,000 euro në muaj. Protestuesit thonë se pagat aktuale janë shumë të ulëta, veçanërisht duke pasur parasysh krizën e kostos së jetesës.

Socialistët, të udhëhequr nga kryeministri Antonio Costa, fituan një shumicë të plotë parlamentare në zgjedhjet e një viti më parë, por qeveria ka pasur një ecuri të vështirë që atëherë, me 13 ministra dhe sekretarë shteti që dhanë dorëheqjen, disa për akuza për sjellje të pahijshme ose praktikat e dyshimta.

“Do të ishte mirë që drejtuesit që po ndjekin këtë demonstratë të mendojnë me shumë kujdes se çfarë do të bëjnë më pas, sepse duam që kjo të ketë pasoja; duam që të merren masa serioze”, tha mësuesi i matematikës Aitor Matos. /abcnews

TË FUNDIT
9 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen
11 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
23 orë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

ME TE LEXUARA

1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
1 ditë
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
23 orë
Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës
11 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
9 orë
Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

LEXO MË SHUMË

Palestina gaza

Lëvizja e Irlandës, Spanjës e Norvegjisë për ta njohur Palestinën: Shtete të tjera do të na bashkohen

izrael tel aviv gaza

Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Tetova sivjet me 123 filloristë më pak – Në klasë të parë pritet të regjistrohen 838 nxënës

matura-shteterore-provimi

Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

IMG_2236

Në Tetovë po lind edhe një yll, Arianit Ramadani, i riu që shpejt u ngjit në skenën artistike

URA

Në organizim të universiteteve publike shqiptare u mbajt edicioni XIV i manifestimit “Ura me tri harqe”

Shkolla Vizbeg

Shkolla e re fillore e Vizbegut, nis me punë këtë vit shkollor

INFO

NA NDIQ