“Posta e Maqedonisë” shpenzoi mbi 365 mijë euro për kontrata në vitin 2022

ina-online
ina-online

11/10/2023

Raportet financiare dhe ato të auditorit tregojnë që shpenzimet e përgjithshme për postier me kontratë dhe kontrata tjera në vepër kanë arritur shumën prej 𝟑𝟔𝟓,𝟏𝟕𝟖 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐯𝐞 𝐧ë 𝐯𝐢𝐭𝐢𝐧 𝟐𝟎𝟐𝟐, apo një rritje prej 𝟏𝟓𝟓.𝟏𝟐% nga viti 2021.

Nga një përllogaritje e thjeshtë del që Posta e RMV ka të angazhuar diku 619 persona me kontrata në vepër (sipas pagës mesatare), apo nga 8 në secilën prej 80 komunave në Maqedoninë e Veriut. Është e paqartë nëse angazhimi i këtij numri të të punësuarve me kontrata në vepër, përskaj 𝟏,𝟗𝟗𝟖 𝐭ë 𝐩𝐮𝐧ë𝐬𝐮𝐚𝐫𝐯𝐞 të tjerë, është domosdoshmëri apo është thjeshtë blerje e influencës tek ata të punësuar për arsye elektorale.

Për ndryshe, shpenzimet për paga përbëjnë pjesën dërmuese të shpenzimeve totale të Postës (64% e shpenzimeve totale) dhe edhe pse numri i të punësuarve në Postë ka rënë📉për 11.79%, shpenzimet për resurse njerëzore nuk kanë rënë, përkundrazi, në krahasim me vitin 2015, shpenzimet për resurse njerëzore janë rritur📈për 2.87%, apo për 412,616 euro.

Për më shumë ju ftojmë ta lexoni raportin e plotë në lidhëzën në vijim➡️: https://idea.org.mk/…/posta-e-maqedonise-barre-apo…/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoninë e Veriut

oliver spasovski

Arma e lidhur me vrasjen e dyfishtë është e në ekspertizë, ndarja e më shumë informatave nuk është e mirë për hetimin, thotë Spasovski

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Presim vitin e ardhshëm inflacioni të jetë nga 2 deri 2,5 për qind, si dhe rritje të njëjtë të BPV-së

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Kovaçevski: Qeveria teknike është e rregulluar me Ligj, dihen ministritë që i takojnë opozitës

mickoski gerqec

LSDM: Skandal i ri, Mickoski në të njëjtën tavolinë me të arrestuarin për trafikim të 32 kilogramëve drogë nga Gërçeci

vmro-dpmne

OBRM-PDUKM: Talat Xhaferi është i padenjë për postin e kryeministrit

oliver spasovski

Spasovski: Inspektorët do të mbajnë përgjegjësi nëse vërtetohet se kanë shpërndarë informacione për vrasjen e Vanjës

protesta cashke

Protesta në Çashkë, disa prindër kundërshtojnë paralelen në gjuhën shqipe

Kodra-e-Diellit_11_1

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

INFO

NA NDIQ