Pothuajse 300 kg marijuanë dhe 3 kg kokainë janë sekuestruar nga Ministria e Brendshme këtë vit

Picture of INA
INA

15/08/2023

Gjithsej 3 kilogramë kokainë, 7 kilogramë amfetaminë dhe gati 300 kilogramë marijuanë ka sekuestruar policia maqedonase në gjysmën e parë të vitit.

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, përmes një postimi në profilin e tij zyrtar në Facebook ka njoftuar se gjatë aksioneve policore është zbuluar një laborator për prodhimin e amfetaminës.

Janë kapur tre transporte marijuanë, janë shtypur pesë grupe kriminale dhe një aksion ndërkombëtar në Greqi, ku janë konfiskuar 104,6 kg kokainë”, ka shkruar Spasovski.

Ai theksoi se në aksionet e policisë janë zbuluar 372 krime që kanë të bëjnë me trafikun e lëndëve narkotike dhe se 440 autorë të krimeve janë në ndjekje penale.

Më parë, në muajin korrik, policia ka kryer një kontroll në dy kompani të kultivimit të kanabisit për qëllime mjekësore, gjatë të cilit u konstatua se në katër korrje mungonin rreth 40 kilogramë kanabis.

Vitin e kaluar policia sekuestroi mbi 2.4 ton drogë, e cila në tregun e zi do të kapte një vlerë totale prej gjashtë milionë eurosh. Sipas raportit të MPB-së, vitin e kaluar janë zbuluar mbi 700 vepra penale të trafikut të drogës, për të cilat janë raportuar mbi 800 autorë.

TË FUNDIT
37 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
6 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
6 orë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare neto në muajin prill ka qenë mbi 41 mijë denarë
12 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup
1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
8 orë
Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)
1 ditë
Në Samitin e ardhshëm të NATO-s, Mickoski thotë se është i gatshëm me argumente të përballet me kryeministrin grek
11 orë
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 ditë
Nikollovski: Nuk ka Zëvendëskryeministër të Parë, gjithë zëvendëskryeministrat do të jenë të njëjtë
8 orë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri
1 ditë
Temperaturat e larta, qytetarët nuk respektojnë rekomandimet e mjekëve

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

bekteshi

Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)

bekim sali orhan murtezani

Murtezani: Po vjen një valë reformash në të gjitha institucionet, do punojmë pa u lodhur për të mirën e vendit dhe qytetarëve

INFO

NA NDIQ