Pothuajse 5000 qytetarë maqedonas aplikuan për azil në BE vitin e kaluar, katër herë më shumë se në vitin 2020

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

Vitin e kaluar, 4.922 qytetarë të Maqedonisë së Veriut  kërkuan azil në një nga vendet e BE-së, kryesisht në Gjermani.

Kjo shifër  është katërfishuar në krahasim me vitin e kaluar 2020 kur numri i tyre ishte 1.230.

Të dhënat e Agjencisë së Bashkimit Evropian për Azil (EUAA) tregojnë një trend të përgjithshëm të rritjes së numrit të azilkërkuesve, si para pandemisë, por Maqedonia është vënë në dukje si një nga vendet ku ka rritje drastike të numrit.

Nëse në vitin 2020 në vendet evropiane kishte 1230 azilkërkues, tani numri ka arritur në 4922 kërkesa të dorëzuara nga qytetarët e Maqedonisë. Nga këta, 2822 aplikantë kanë tentuar të marrin azil për herë të parë, ndërsa 2170 qytetarë kanë tentuar vazhdimisht të largohen nga vendi në një nga destinacionet evropiane, raporton Deutsche Welle. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ