Praktika mbetet zgjedhja e parë për të rinjtë zviceranë

Picture of ina-online
ina-online

01/06/2024

Praktika mbetet zgjedhja numër një për të rinjtë zviceranë. Më shumë se gjysma e rreth 94,000 të rinjve që do të përfundojnë arsimin e detyrueshëm në verën e 2024 dëshirojnë të ndjekin këtë rrugë.

Shkollat ​​e pjekurisë gjimnazale dhe shkollat ​​e kulturës së përgjithshme janë zgjedhja e dytë më e zakonshme, vuri në dukje të enjten Sekretariati Shtetëror për Trajnimin, Kërkimin dhe Inovacionin (SERI) në barometrin e tij të tranzicionit. Vendi i tretë shkon për zgjidhjet e ndërmjetme, përkatësisht një vit i ndërmjetëm ose një ofertë kalimtare, shkruan albinfo.ch.

Sipas sondazhit, të kryer në prill, 64% e të rinjve të moshës 14 deri në 17 vjeç e dinë tashmë se çfarë do të bëjnë pasi të përfundojë shkolla e detyruar. Shumica e djemve (62%) favorizojnë mësimin, ndërsa raporti është më i balancuar tek vajzat, me një përqindje të barabartë prej 47% secila për maturimin e shkollës së mesme ose një shkollë të kulturës së përgjithshme dhe praktikës.

Më shumë se 60% e të rinjve të interesuar kanë nënshkruar tashmë një kontratë praktike dhe 11% kanë marrë një angazhim të fortë verbal. Krahas trajnimit si punonjëse tregtare, vajzat në përgjithësi i drejtohen kryesisht profesioneve mjekësore dhe sociale. Djemtë, nga ana e tyre, tërhiqen nga trajnimi i punonjësve komercialë dhe profesionet teknike.

Ndër të rinjtë që zgjodhën shkollën e mesme ose shkollën e përgjithshme, 46% kaluan provimet pranuese ose plotësonin kriteret e pranimit. Kështu ata kanë një vend të garantuar në përfundim të arsimit të detyrueshëm./SRF

TË FUNDIT
15 orë
Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë
17 orë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
1 ditë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
1 ditë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
1 ditë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
1 ditë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
17 orë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
15 orë
Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

LEXO MË SHUMË

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

INFO

NA NDIQ