Prej nesër rritet për 5% tvsh-ja e mbi 400 produkteve

Picture of ina-online
ina-online

05/10/2023

Nga nesër goditje e re për qytetarët pasi që do të ketë rritje të çmimeve, pasi që TVSH do të rritet përfshirë edhe produktet ushqimore.

Prej nesër mbi 400 produkte ushqimore do të kenë rritje të tatimit të vlerës së shtuar nga 5% në 10%.

Kjo vjen si pasojë e vendimit të qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut të publikuar në Gazetën zyrtare të RMV numër 203/2023.

TV Sitel raportoi se ka siguruar listën e produkteve për të cilat qeveria siguroi se do ketë rritje të TVSH-së. Ka mbi një mijë artikuj.

Qeveria, me një procedurë urgjente, miratoi ligjin për rritjen e TVSH-së, por fshehu listën e produkteve. Arsyetimi i tyre atëherë ishte se vetëm ato që vështirë se mund t’i blejë do të bëhen më të shtrenjta dhe se një masë e tillë nuk do të godasë xhepat e qytetarëve të thjeshtë. Me rritjen e TVSH-së në buxhet, qeveria pret të arkëtojë edhe 70 milionë euro shtesë.(INA)

 

TË FUNDIT
54 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
7 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

ME TE LEXUARA

1 ditë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
54 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
1 ditë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!
2 ditë
Kuvendi sot zgjedh qeverinë e re në krye me Hristijan Mickoski
9 orë
Kathimerini: A do të bëhet Mickoski Orbani i izoluar i Ballkanit!?
1 ditë
Spasovski: Nuk ka projekte të reja në programin e qeverisë së re, por projekte që duhet të përfundojnë
1 ditë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

INFO

NA NDIQ