Premier League dhe La Liga kundër Botërorit të Klubeve: “Ta bojkotojmë”!

Picture of ina-online
ina-online

31/05/2024

“Futbolli po vret produktin e tij. Ata që menaxhojnë lojën duhet të dëgjojnë, përndryshe ne do të veprojmë për të mbrojtur lojtarët.” Kupa e zgjeruar e Botës për Klube, e planifikuar për vitin 2025, është në sy të Premier League dhe LaLiga, të cilët mund të zbatojnë një bojkot të bujshëm.

Nëse nga këndvështrimi i FIFA-s nuk shfaqen shqetësime në lidhje me një veprim të pretenduar ligjor të paraqitur nga numri një i futbollit anglez dhe spanjol, të mbështetur nga sindikata e futbollistëve anglezë, nga ana tjetër pakënaqësia për një kalendar gjithnjë e më të ngjeshur tashmë është e vështirë të përmbahet.

Sipas thashethemeve të raportuara nga “The Sun”, Richard Masters (numri një i Premier League), Maheta Molango (sindikata e lojtarëve anglezë) dhe Javier Tebas (numri një i La Liga) janë gati të ndërmarrin veprime ligjore kundër FIFA-s, përveç nëse turneu i ri i 32 ekipeve do të rishikohet.

I planifikuar për verën e vitit 2025, sindikata e lojtarëve FifPro dhe PFA argumentojnë, se ky aktivitet nuk i lejon yjet e klubive të marrin sasinë e duhur të pushimit, pra minimumin tre javë pushim të kërkuar nga të gjitha marrëveshjet profesionale. Për këtë arsye, avokatëve iu kërkua të përgatisnin dokumente ligjore dhe për të njëjtën arsye u organizua një samit në Londër.

“Ngarkesat aktuale të lojtarëve nuk janë të qëndrueshme,- tha Molango për “SunSport”. – Njerëzit po e kuptojnë se lista e ndeshjeve thjesht nuk është e qëndrueshme.”

TË FUNDIT
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?
2 orë
Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme
2 orë
Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin
2 orë
Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi
2 orë
Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

ME TE LEXUARA

12 orë
Turqia merr fitoren e parë në Evropian, fiton me spektakël ndaj Gjeorgjisë
1 ditë
Kuqezinjët nisen për në Hamburg, para përballjes me Kroacinë
12 orë
Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1
1 ditë
Shakohoxha: Tifozët serbë kanë sjellje kafshërore! Janë të dënuar
3 orë
Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ''jetë a vdekje'', priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve
1 ditë
Mbappe me kërkesë interesante për fansat, pasi theu hundët
3 orë
Cana ja çfarë thotë para përballjes së Kombëtares me Kroacinë (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

IMG_3319

Kroacia – Shqipëria, formacionet e mundshme

Gjermania

Luhen edhe dy ndeshjet e Grupit A: Gjermania dhe Zvicra kërkojnë kualifikimin

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Jo vetëm në Dortmund, shqiptarët do të japin spektakël edhe në Hamburg: Priten 30 mijë tifozë kuqezi

shqiperia euro 2024

Raundi i dytë në Europian/ Spikat dueli Kroaci-Shqipëri, në fushë edhe Gjermania me Zvicrën

nedim bajrami

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit

Lorik Cana

Cana ja çfarë thotë para përballjes së Kombëtares me Kroacinë (VIDEO)

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

portugalia

Triumf me përmbysje, Portugalia mposht Çekinë me rezultat 2-1

INFO

NA NDIQ