Premier League “dominon” Evropën, akordi i ri i së drejtës së TV sjell miliarda euro në Britaninë e Madhe

INA
INA

05/12/2023

Premier League është kthyer në kampionatin më të fortë në Evropë për faktin se klubet kanë likuiditete për të blerë yje si pasojë e shitjes për një shifër të lartë të së drejtës TV, dhe duket se kjo hegjemoni absolute do të vijojë të paktën deri në fund të dekadës.

Kjo, pasi kampionati anglez ka arritur akordin për shtijën e të drejtës TV për katërvjeçarin 2025-2029 për një shumë marramendëse. Gjatë kësaj periudhe, futbolli i elitës në Angli do të përfitojë 7,8 miliardë euro.

Marrëveshja është nënshkruar me “SkySports” dhe “TNT’ dhe përbën shifrën më të lartë që është regjistruar ndonjëherë më parë mes palëve. Ajo do të rritë me 4% të ardhurat për futbollin anglez në krahasim me marrëveshjen e mëparshme.

Në akordin e ri, është parashikuar që të rritet numri i ndeshjeve të transmetuara në TV duke shkuar në 215 nga 380 në total. Ndërkohë, për herë të parë në historinë e Premier League, të gjitha ndeshjet e javës së fundit do të transmetohen drejtpërdrejt në TV.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ