Premier League/ E diela vendimtare për titullin në Angli!…

ina-online
ina-online

31/03/2024

Arsenali, Liverpool dhe Manchester City, të cilët janë të ndarë me nga një pikë, do të shkojnë kokë më kokë, në dy ndeshje të një rëndësie të jashtëzakonshme për rezultatet përfundimtare të kampionatit.

Arsenali kryeson Premier Ligën me 64 pikë, si edhe Liverpool, duke pasur një avantazh në golaverazh. Manchester City është menjëherë pas tyre, me 63. Kjo xhiro e 30-të e kampionatit është, pra, e një rëndësie të pamatshme për të tre skuadrat.

Liverpool – Brighton (15:00)

Lufta kundër historisë së kohëve të fundit: ja si do të dalë Liverpool në fushë kundër Brighton, disa orë para se Arsenali dhe Manchester City të përballen me njëri-tjetrin. ‘Reds’ nuk e kanë mundur ekipin jugor në pesë ndeshje dhe e kanë bërë këtë vetëm një herë në tetë të fundit. Në këto duele ‘Pulëbardhat’ fituan tre dhe barazuan katër.

Kjo do të jetë një ndeshje e veçantë për Mac Allister, i cili ribashkohet me skuadrën që e “zbuloi” në Argjentinë dhe ku luajti deri në verën e kaluar. Mesfushori është një nga shtyllat kryesore të mesfushës së Liverpool-it dhe mund të jetë një nga figurat kryesore të lojës, siç është edhe Salah, i cili është një asistim larg që të bëhet lojtari i parë që ka shënuar më shumë se 10 gola dhe 10 asistime në tre sezone në ndeshjet e ligës.

Jurgen Klopp po llogarit rikthimin e Konate në mbrojtje; Darwin Núñez do të jetë gjithashtu i disponueshëm, pasi ka munguar në ndeshjet miqësore të Uruguajit. Portugezi Diogo Jota do të vazhdojë të mungojë për shkak të lëndimit, ashtu si edhe Alisson dhe Alexander-Arnold. Robertson është në dyshim.

Brighton do të ketë Pascal Gross në krah, askush në ligë nuk ka më shumë asistime se mesfushori (10), i cili është një forcë për t’u llogaritur në sulmin e ekipit, siç është Adingra, gjithmonë i paparashikueshëm nga krahu. Skuadra e Roberto De Zerbit është shënuar nga parregullsi dhe nga triumfi ndaj Nottingham Forestit, ka shansin të fitojë në dy ndeshje radhazi për herë të parë që nga shtatori.

Formacioni i mundshëm

Liverpool (4-3-3): Kelleher; Conor Bradley, Konate, Van Dijk, Gomez; Wataru Endo, Mac Allister, Szoboszlai; Salah, Darvin Núñez, Luis Díaz.

Brighton (4-2-3-1): Verbruggen; Veltman, Van Hecke, Lewis Dunk, Estupiñán; Billy Gilmour, Pascal Gross; Adingra, Moder, Enciso; Ferguson.

Manchester City – Arsenal (17:30)

Një duel i vërtetë i mjeshtrit kundër nxënësit. Për vite, Mikel Arteta ka punuar nën krahun e Pep Guardiolës te Manchester City. Këtë sezon, ai ka mundësinë të zëvendësojë mësuesin e tij, duke e çuar Arsenalin në kampionatin e tyre të parë që nga 2003/04.

Arsenali është në një seri prej tetë ndeshjesh fitoresh në ligë, por vazhdimi i kësaj serie do të jetë i ndërlikuar, kundër një City që nuk ka humbur në shtëpi në 38 ndeshje, por do të jetë pa dy titullarë të rregullt: John Stones dhe Kyle Walker, të cilët u lënduan në shërbimin e kombëtares së Anglisë.

Trajneri i Manchester Cityt nuk do të mund të llogarisë në dy mbrojtësit anglezë për ndeshjen kundër liderit të Premierligës

Në këtë aspekt, shqetësime kanë edhe sulmuesit Bukayo Saka, Gabriel Martinelli dhe Gabriel Magalhães janë të gjithë dyshime, me Arteta që thotë se ka “ende një shans” që të gjithë të luajnë. Por nëse jo, Arsenali do të jetë pa tre titullarë të padiskutueshëm.

Me këto skuadra që kanë parime të ngjashme (kontrolli dhe shkëmbimi i topit me durim), ndoshta do të jetë strategjia më e rrezikshme që do të ketë rezultatin më të mirë. Duke luajtur në shtëpi, City, me Rúben Dias dhe Bernardo Silva (Matheus Nunes është në dyshim, pasi u dëmtua në ekipin kombëtar), duhet të marrë përsipër lojën.

Është mënyra se si Arteta i përgjigjet kësaj, qoftë duke mbrojtur në një bllok të ulët dhe duke sulmuar në tranzicion, ose duke shtypur lart dhe duke pasur më shumë topin, ajo që mund të vendosë rezultatin.

Mos harroni se Fábio Vieira do të jetë në anën e ‘Topçinjve’. Portugezi u rikuperua këtë muaj nga një dëmtim i rëndë, por është përdorur pak nga Arteta. Trajneri i Arsenalit zëvendësoi Sakën me portugezin në pjesën e parë, i cili është rikthyer në fushë pas gati katër muajsh larg.

Formacioni i mundshëm:

Arsenal (4-3-3): Shirit; Bardhë, Saliba, Kivior, Zinchenko; Jorginho, Rajs, Odegaard; Trossard, Havertz, Gabriel Jesus.

Manchester City (3-2-4-1): Ortega; Akanji, Rúben Dias, Aké; Rodri, Kovacic; Bernardo Silva, Julián Álvarez, De Bruyne, Foden; Haaland.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

berat-gjimshiti-djimshiti

“Moment krenarie për të gjithë ne” – Gjimshiti flet pasi eliminoi Liverpoolin me Atalantan e tij

XHAKA GRANIT

Granit Xhaka po çmend, as anglezët nuk e ndalen

fenerbahce

Fenerbahce eliminohet

salah

Liverpoolit nuk i bën punë fitorja, eliminohet nga Atalanta e Gjimshitit

kloop

Klopp: Krijuam 67 goditje në tre ndeshjet që nuk i fituam, e çuditshme

akil

Sot mbahet seanca dëgjimore për xhudistin Akil Gjakova – kërkohet paraburgimi i tij

edon-zhegrova

Dëmtohet Edon Zhegrova, ylli dardan humb sfidën ndaj Aston Villas

Anceloti

Ancelotti pas fitores ndaj Cityt: Të gjithë menduan se Reali kishte vdekur, por duhet të dini se Reali nuk vdes kurrë

Pep Guardiola

“ Nuk pendohem për asgjë”/ Guardiola uron Realin pas kualifikimit

INFO

NA NDIQ