Prerja e drunjëve pa leje, rreth 30 mijë metra kub çdo vit në Maqedoninë e Veriut

ina-online
ina-online

04/11/2023

Rreth 30 mijë metra kub dru për ngrohje, priten në mënyrë ilegale në vend. Këtë e konfirmoi drejtori i NP “Pyjet Kombëtare”, Valentin Gruevski, përcjell KlanM.

“Jemi në kontakt të vazhdueshëm me Ministrinë e Brendshme dhe Policinë Pyjore dhe kjo është një luftë e përditshme dhe e vazhdueshme kundër hajdutëve të drurit. Nuk mendoj se mund të zhduket shpejt dhe lehtë. Megjithatë, ajo që është inkurajuese janë veprimet më konsekuente të MPB-së. Luftën më të madhe këtu mund ta bëjë Ministria e Punëve të Brendshme. Veprimet e fundit që janë ndërmarrë në muajin e fundit japin shpresë se ai problem mund të çrrënjoset”, tha Gruevski në konferencën e sotme për shtyp për fillimin e fushatës së sivjetshme të pyllëzimit, raportoi Agjencia Mediatike Informative.

Gruevski konfirmoi se do të ketë mjaftueshëm dru për ngrohje dhe se pret që të mos ketë probleme me shpërndarjen e tyre.

“Do të ketë mjaft dru zjarri këtë vit. Nëpërmjet kompanive private që punojnë me ne, mendoj se dorëzimi i drunjve që është paguar për këtë vit është drejt përfundimit. Nuk do të kemi asnjë problem me dërgimin e drunjve. Edhe vitin e kaluar nuk kemi pasur asnjë problem. Gjithçka u krye në kohë”, tha Gruevski./KlanMacedonia

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

besim-hoda

Hoda: BDI i ka harruar ushtarët e UÇK-së

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

INFO

NA NDIQ