Presheva po zbrazet, po zhvendoset në Fushë Kosovë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Muhamer Pajaziti

Pasiguria për të ardhmen dhe diskriminimi i hatashëm nga qeveria serbe po i detyron preshevarët të blejnë me të madhe banesa në Fushë Kosovë.

Trendi është i frikshëm dhe këtë e mësova gjatë vikendit nga një kompani ndërtimesh.

Ata thanë se, 30 preshevarë tashmë kanë lidhur kontratat për një banesë që do të përfundojë pas dy viteve.

Të tilla raste ishin pa numër!

Nëse vazhdon ky fenomen, nuk do të shkojnë as 10 vite dhe Presheva do t’a pësoj fatin e Medvegjës.

Ndonëse kishte barriera ligjore për bartjen e pronësisë, ata po gjejnë familjarë që kanë shtetësinë e Kosovës dhe po i blejnë në emër të tyre.

Përderisa preshevarët po blejnë në Fushë Kosovë, shqiptarët e Bujanocit këtë interesim e kanë shprehur në Gjilan. E tmerrshme!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

nato-1

Problemi i madh që NATO kishte në Luftën e Ftohtë, tani është edhe më i madh…

rexhail ramadani

Kandidati i BDI se per president po paraqitet si faktor gjoja

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

INFO

NA NDIQ