Presheva shkon në zgjedhje të parakohshme, nuk ka shumicë

INA
INA

23/10/2023

Presheva në zgjedhje të parakohëshme, kjo sepse kryetari i këshillit komunal të Preshevës, Sami Salihu në mungesë të kuorumit ka njoftuar se sot, pavarësisht se ka qenë afati i fundit për mbajtjen e seancës së KK nuk ka patur kuorum.

Andaj njofton kryetarët e grupeve të këshilltarëve se pushteti nuk i ka numrat për seancë dhe se do të shkohet në zgjedhje të parakohëshme.

Rreth 70 komuna në Serbi si pasojë e dërëheqjes së kryetarëve të cilët kryesisht drejtohen nga SNS-si, do të shkojnë në zgjedhje të parakohëshme, komuna e Preshevës e vetmja me shumicë shqiptare e cila shkonë në zgjedhje të parakohëshme.
Koalicioni APN, LR dhe SNS tani më ka humbur shumicën për të qeverisur me Preshevën./Presheva.com

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

INFO

NA NDIQ