Presidenti Biden i kërkon Izraelit ndërprerje të përkohshme të luftimeve

INA
INA

08/11/2023

Presidenti Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, gjatë një telefonate të hënën, se një pauzë treditore e luftimeve mund të ndihmojë në sigurimin e lirimit të disa pengjeve, njoftoi portali Axios të martën, duke cituar dy zyrtarë amerikanë dhe izraelitë.

Portali Axios citon zyrtarin amerikan se sipas një propozimi, që po diskutohet mes Shteteve të Bashkuara, Izraelit dhe Katarit, Hamasi do të lirojë 10-15 pengje dhe pauza do të përdoret për identifikimin e të gjitha pengjeve dhe përpilimin e një liste me emrat e të gjithë individëve që po mbahen nga Hamasi.

Përmes një deklarate të hënën, Shtëpia e Bardhë tha se Presidenti Biden dhe zoti Netanyahu diskutuan “mundësinë e pauzave taktike për t’u ofruar civilëve mundësi për t’u larguar në mënyrë të sigurt nga zonat e luftimeve, për t’u siguruar që ndihma po arrin tek civilët në nevojë dhe për të mundësuar lirimin e mundshëm të pengjeve”.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për të komentuar lidhur me raportin e portalit Axios.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

protesta cashke

Protesta në Çashkë, disa prindër kundërshtojnë paralelen në gjuhën shqipe

Kodra-e-Diellit_11_1

Më së ftohti dhe më së shumti dëborë në Kodrën e Diellit

notre dame

Helmi që përmban Notre Dame: a mund të vrasë?

lsdm

LSDM: Mitreski kryetari i Kuvendit, Zeçeviq shef i shtabi zgjedhor

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

INFO

NA NDIQ