Presidenti i FIFA-s: Çdo shtet të ketë një stadium me emrin e Peles

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2023

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dëshiron që çdo shtet të ketë një stadium me emrin e Peles, për të nderuar legjendën e Brazilit që vdiq në moshën 82-vjeçare javën e kaluar.

Infantino e bëri këtë propozim teksa fliste me gazetarët televizivë në shtëpinë e klubit të futbollit Santos në Brazil, ku një memorial për Pelen filloi të hënën.

Më shumë se 5 mijë media botërore janë mbledhur në stadiumin “Vila Belmiro”, si dhe figura të tilla si presidenti brazilian i sapo betuar Luiz Inacio Lula da Silva, zëvendës-presidenti Geraldo Alckmin dhe Infantino.

“Ne gjithashtu do të kërkojmë nga çdo vend në botë që të emërojë një nga stadiumet e tyre të futbollit me emrin e Peles”, tha Infantino.

Pele u lind në vitin 1940 në qytetin e vogël të fshatit Tres Coracoes, por u transferua në Santos në vitin 1956 dhe jetoi atje për pjesën më të madhe të jetës së tij.

Trupi i Pele mbërriti nën fishekzjarre në Santos – një qytet me rreth 430,000 banorë – në orët e para të së hënës nga spitali Albert Einstein i Sao Paulos.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rosi roma rossi

Roma përgatit kontratën e re për De Rossin

futboll

Man City dhe Chelsea takohen sonte në gjysmëfinale të Kupës FA

berat-gjimshiti-djimshiti

“Moment krenarie për të gjithë ne” – Gjimshiti flet pasi eliminoi Liverpoolin me Atalantan e tij

XHAKA GRANIT

Granit Xhaka po çmend, as anglezët nuk e ndalen

fenerbahce

Fenerbahce eliminohet

salah

Liverpoolit nuk i bën punë fitorja, eliminohet nga Atalanta e Gjimshitit

kloop

Klopp: Krijuam 67 goditje në tre ndeshjet që nuk i fituam, e çuditshme

akil

Sot mbahet seanca dëgjimore për xhudistin Akil Gjakova – kërkohet paraburgimi i tij

edon-zhegrova

Dëmtohet Edon Zhegrova, ylli dardan humb sfidën ndaj Aston Villas

INFO

NA NDIQ