Presidenti i Gjermanisë sot në Tiranë

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier do të zhvillojë një vizitë dyditore sot dhe nesër në Tiranë.

Në një intervistë për DW presidenti Frank Walter Steinmeier tha se udhëtimi i tij synon të sinjalizojë se Ballkani Perëndimor nuk është aspak i lënë në harresë.

Axhenda:

E enjte, 1 dhjetor

Mbërritja në mëngjes në Tiranë, Shqiperi

10.00, Ceremonia zyrtare e mirëseardhjes në Institucionin e Presidentit të Republikës. Pritja nga Presidenti Bajram Begaj me nderime ushtarake. Takim kokë më kokë.

11.00 Konferencë për shtyp me Presidentin e Republikës së Shqipërisë

11.30, Presidenti gjerman mban fjalim në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë

12.15, Varrezat e Dëshmorëve të Kombit,

Ceremonia e vendosjes së kurorave pranë Monumentit të Nënës Shqipëri.

12.45, Drekë e shtruar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë

14.30, Takim me kryeministrin Edi Rama
15.15, Në gjimnazin “Sami Frashëri”. Bisedë me nxënës nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor

16.30, Vizitë tek muzeu “Shtëpia e Gjetheve”

20.00 Pritje e organizuar nga Ambasadori Gjerman

E premte, 2 dhjetor

9.45, “Lufthansa Industry Solutions” Takim me përfaqësues gjermanë të bashkëpunimit të biznesit dhe zhvillimit për tërheqjen e punëtorëve të kualifikuar dhe për trajnimin profesional

12.30, Drekë në Nerat organizuar nga kryebashkiaku Ervin Demo

14.15, Vizitë në Xhamia Mbret dhe Teqenë Halveti

14.45 Vizitë në Kalanë e Beratit

Në mbrëmje largimi nga Shqipëria drejt Berlinit.