Presidenti i Malit të Zi: Së pari zgjedhjet në Veri pastaj themelimi i Asociacionit

Picture of INA
INA

11/06/2023

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq, vlerëson se për të qetësuar situatën në Kosovë është e nevojshme të zhvillohen zgjedhje të reja në veri dhe të themelohet Asociacioni i Komunave Serbe.

Milatoviq, në një intervistë për gazetën austriake “Der Standard”, ka dënuar sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it.“Sulmi ndaj ushtarëve të KFOR-it është absolutisht i papranueshëm. Në fund të fundit, këta ushtarë kanë bërë një punë mjaft të mirë në mbrojtjen e një pjese të trashëgimisë së Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë” ka theksuar Milatoviq.

“Për të përmirësuar situatën, duhet të mbahen zgjedhje të reja në komunat veriore të Kosovës dhe Kosova duhet të themelojë Asociacionin”, ka shtuar ai.I pyetur se çfarë duhet të bëhet fillimisht, ai është përgjigjur se fillimisht zgjedhjet duhet të mbahen në veri të Kosovës.

I pyetur nëse serbët do të marrin pjesë në to, Milatoviq deklaroi se veriu duhet të shkojnë në zgjedhje.

“Duhet, sepse duhen dy për tango”, theksoi ai.

TË FUNDIT
10 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
22 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
23 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
2 ditë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
3 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

ME TE LEXUARA

23 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
22 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
10 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

greqi policia

Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi

bus-407164

Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

policia serbe vrasje serbi

Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

mustafa jusufspahic

Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

serbia rusia

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek

vucic okb

I skuqur në fytyrë dhe me flamurin serb në duar, bëhet viral reagimi i Vuçiq gjatë votimit të OKB për rezolutën kundër genocidit në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ