Presidenti i PSG-së po e ndihmon Sheikun Jassim për ta blerë Unitedin

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2023

Presidenti i Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi raportohet se është njeriu kyç që është duke i ndihmuar pjesëtarit të oborrit mbretëror të Katarit, Sheikut Jassim për ta blerë Manchester United

Al-Khelaifi, shefi i fondit sovran dhe pasurisë si dhe pronar i PSG-së, është duke e këshilluar Sheik Jassimin për ofertën për ta blerë United, raporton The Athletic. Ai është kontaktuar nga familja Glazer, pronarët e tanishëm të United, ku i është kërkuar që oborratari i familjes mbretërore të Katarit ta rrisë ofertën.

Megjithatë, involvimi i Al-Khelaifit ka shkaktuar shqetësim tek klubet e tjera të Premier Ligës pasi që pronarët e tjerë dyshojnë që United mund të bëhet një tjetër klub anglez që kalon në pronësi nga një shtet i Lindjes së Mesme. Ofertuesi i Katarit ka bërë që në Mbretërinë e bashkuar të bëhet thirrje që autoritet ta hetojnë këtë blerje.

Fondacioni “Nine Two” i Sheikut Jassim janë në një garë kokë me kokë me miliarderin britanik, Sir Jim Ratcliffe për ta blerë klubin e Premier Ligës. Grupi që udhëhiqet nga Ratcliffe është duke prirë me ofertën e tyre, por Sheiku Jassim thuhet se ka bërë ofertën e pestë dhe të fundit në mënyrë që ta marrë avantazhin dhe ta blejë atë.

Oferta e Katarit do të bënte që Sheiku Jassim ta blejë tërë klubin nga Glazers dhe aksionarët e tjerë të vegjël, duke e regjistruar atë në bursën e New Yorkut si klub në pronësi private. Kushtet e Ratcliffe, në anën tjetër, bën që Glazers të qëndrojnë si aksionarë të vegjël në klub para se ata të largohen tërësisht nga klubi duke i shitur aksionet bashkë me pronarët e tjerë të vegjël.

Procesi do të vazhdojë derisa të zgjidhet njëri në mes të Ratcliffe apo Sheik Jassim e ku njëri nga ata do të jenë pronar të rinj të United.

TË FUNDIT
28 minuta
Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri
49 minuta
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
55 minuta
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
57 minuta
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij
58 minuta
Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

ME TE LEXUARA

57 minuta
Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij
55 minuta
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038
1 ditë
​Mbeti jashtë Euro 2024, Cikalleshi i jep fund karrierës me Kombëtaren e Shqipërisë
49 minuta
U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub
1 ditë
Mbape e thotë sërish: Jam i dashuruar pas Milanit

LEXO MË SHUMË

ps mbappe

Mbappe kërkon durim: Për disa ditë nënshkruaj me klubin e ri

Vincent Kompany

U zyrtarizua te Bayern Munich, Kompany thotë fjalët e para: Është një nder i madh të punosh për këtë klub

TOPI-I-ARTE

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

flick

Flick i gatshëm ta shesë Pedrin madje gjen edhe zëvendësuesin e tij

bonucci

Leonardo Bonucci përshëndetet nga futbolli i luajtur me një video emocionuese

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

Liga e Evropes Europa League

Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri lë pas dëmtimin, i gatshëm për Evropianin

INFO

NA NDIQ