Presidenti i Ukrainës, Zelenski falënderon Maqedoninë e Veriut për mbështetjen

Picture of INA
INA

16/08/2023

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski e falënderoi Maqedoninë e Veriut për inkuadrimin drejt deklaratës së G-7-shit për mbështetje të garancave të sigurisë për Ukrainën.

“E falënderoj Maqedoninë e Veriut që iu bashkëngjit deklaratës së G-7-shit për mbështetje të garancave të sigurisë për Ukrainën dhe u bë vendi i 15-të që e bëri këtë. I vlerësoj përpjekjet personale të kryeministrit Dimitar Kovaçevski për përforcim të partneritetit të vendeve tona”, kumtoi Zelenski në Tuiter.

Vendet nga G7 në margjina të samitit të NATO-s në Vilnus, publikuan kornizë të sigurisë për garanca afatgjate të sigurisë për Ukrainën me qëllim që vendi të mbrohet nga Rusia. G7 e konfirmoi përkushtimin ndaj qëllimit strategjik për Ukrainë të lirë, të pavarur, demokratike dhe sovrane, në kufijtë e saj të njohur ndërkombëtarisht, e aftë të mbrohet dhe t’i kundërvihet agresionit të ardhshëm.

TË FUNDIT
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ