Presidenti kinez Xi Jinping, flet me Zelenskyn për herë të parë që nga pushtimi i Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/04/2023

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë të ditur sot se ka folur me presidentin kinez Xi Jinping, aleatin më të rëndësishëm të Moskës, në bisedën e tyre të parë telefonike që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës.

”Kam pasur një telefonatë të gjatë dhe domethënëse me presidentin kinez Xi Jinping. Besoj se kjo thirrje, si dhe emërimi i ambasadorit të Ukrainës në Kinë, do t’i japë një shtysë të fuqishme zhvillimit të marrëdhënieve tona dypalëshe”, tha Zelensky, përcjell klankosova.tv.

Transmetuesi shtetëror kinez CCTV gjithashtu raportoi thirrjen, e cila vjen pasi Xi u takua me presidentin rus Vladimir Putin në Moskë në mars.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Makron Macron

Macron ia thotë në sy udhëheqësve evropianë: Rusia nuk duhet të fitojë!

rishi-sunak

Britani, kryeministri pezullon anëtarësimin e një deputeti në parti shkaku i deklaratës islamofobike

orban

Hungaria pritet të rafitikojë pranimin e Suedisë në NATO

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

INFO

NA NDIQ