Presidenti kroat pret që të gjitha vendet anëtare të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviq, ka pritur në takim kryediplomaten e Kosovës, Donika Gërvalla.Siç njofton presidenca kroate, në këtë takim Milanoviq dhe Gërvalla kanë diskutuar për marrëdhëniet Kosovë- Kroaci, dhe procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

“Në takimin në Zyrën e Presidentit të Republikës, presidenti Milanoviq dhe ministrja Gërvalla-Schwartz diskutuan marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet Kroacisë dhe Kosovës, planin aktual për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, anëtarësimin e Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe të tjera ndërkombëtare. organizatat dhe perspektivat euroatlantike të Kosovës”- thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit presidenti Milanoviq i ka konfirmuar ministres Gërvalla-Schwartz se Kosova gjithmonë ka pasur dhe mund të llogarisë edhe më tej në mbështetjen e fortë të Republikës së Kroacisë kur është fjala për afirmimin ndërkombëtar të pavarësisë së Kosovës dhe perspektivën euroatlantike të Kosovës.

“Presim që të gjitha vendet anëtare të BE-së ta njohin pavarësinë e Kosovës”- citohet të ketë thënë Milanoviq.Tutje në njoftim thuhet se presidenti kroat ka përshëndetur përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që do të siguronte stabilitet afatgjatë në Evropën Juglindore dhe do të siguronte një perspektivë evropiane për të gjithë rajonin.

Ndonëse ka shpallur pavarësinë e saj më 17 shkurt 2008, Kosova ende nuk njihet si e pavarur nga e5 vendet mosnjohëse të Bashkimit Evropian të cilat janë : Qipro, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja.

TË FUNDIT
3 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes
3 orë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
5 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
6 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
8 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
1 ditë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
7 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

LEXO MË SHUMË

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

Kuvendi Parlamenti i Malit te zi

Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

INFO

NA NDIQ