Presidenti malazez: Shpresoj që Kosova e Serbia t’i zgjidhin mosmarrëveshjet

Picture of ina-online
ina-online

25/11/2023

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviq thekson tre synimet më të rëndësishme të politikës së jashtme të vendit të tij: që vendi të jetë një anëtar i besueshëm i NATO-s, të hyjë në BE dhe të kultivojë marrëdhënie të mira fqinjësore.

Milatoviq në një intervistë për DW thotë se do të ishte pozitive nëse BE-ja më në fund lëviz në drejtim të zgjerimit. Ai përkujtoi se anëtari i fundit në të është pranuar dhjetë vjet më parë (Kroacia në vitin 2013) dhe se ndërkohë janë bërë shumë hapa pozitivë në Ballkan.

Ai beson se “ritmi i reformave në një numër vendesh të tjera kandidate mund të jetë edhe më i shpejtë pas hyrjes së Malit të Zi në BE”.

Duke shprehur kënaqësinë e madhe për pritjen e liderëve ballkanikë në inaugurimin e tij, Milatoviq tha se është një foto simbolikisht shumë e fortë, sepse “Mali i Zi u tregua vend i tolerancës, paqes dhe prosperitetit”.

I vetëdijshëm për tensionin në Ballkan, presidenti i Malit të Zi shtoi se shpreson që fqinjët të arrijnë t’i zgjidhin problemet që i pengojnë në rrugën e tyre drejt BE-së, “siç është, për shembull, problemi ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”.

Procesi i Berlinit është një nga gjërat më të mira që ka ndodhur në bashkëpunimin ekonomik rajonal në vitet e fundit, beson Milatoviq, dhe duke iu referuar nismës Ballkani i Hapur, ai shton se “të gjitha gjërat e tjera që mund të sjellin një imazh pozitiv në rajon dhe promovimi i bashkëpunimit ekonomik rajonal – janë gjëra të mira”.

I pyetur se cila është shpresa e tij më e madhe kur bëhet fjalë për Evropën, Milatoviq tha: “Deri në fund të këtij viti, ne do të arrijmë një konsensus politik në parlament për emërimin e njerëzve të rinj në gjyqësor, njerëz me integritet, të cilët do të vazhdonin realisht luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar”.

TË FUNDIT
3 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
10 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
10 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
10 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

ME TE LEXUARA

10 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
10 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
10 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
9 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

greqi-1-800x445-600x360

Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

INFO

NA NDIQ