Presidenti Pendarovski në shënjestër të nacionalistëve bullgar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/03/2023

Akuzave dhe thirrjeve për kërkimfalje që vijnë nga pala bullgare, për shkak të qëndrimeve të Presidentit Pendarovski gjatë shënimit të 80-vjetorit të shënimit të dëbimit të 7.144 hebrenjve nga Maqedonia në kampin e vdekjes “Treblinka”, Presidenti nuk do t`i komentojë e as që do të kërkojë falje – thonë nga Kabineti Presidencial, raporton KlanM.

“Që të ketë pajtim, duhet të ketë kërkimfalje për rolin e qeverisë së atëhershme profashiste në Sofje për deportimin e hebrenjve maqedonas” – ka deklaruar Presidenti Pendarovski në përkujtimin e djeshëm të Holokaustit.

Por, Angel Dimitrov, bashkëkryesuesi i Komisionit të Përzier Historik, qëndrimet e Pendarovskit I ka quajtur “tepër ideologjike dhe të papranueshme për një politikan, detyra e të cilit është vendosja e raporteve të mirë diplomatike Shkup-Sofje.

Nga ana tjetër, sic njofton KlanM, Profesori bullgar dhe Këshilltari i ish-Presidentit Zhelju Zhelev, Mihail Ivanov, vlerëson se Presidenti Pendarovski ka të drejtë.

“Ai absolutisht ka të drejtë. Përse nuk i dëgjojmë partitë politike demokratike për pozitën e turpshme ku gjenerali Radev dhe rreth i tij e vendosën Bullgarinë” – ka shkruar Ivanov në Facebook.

Ndaj deklaratës së Presidentit Pendarovski ka reaguar edhe eurodeputeti bullgar, Angel Xhambaski, I njohur për qëndrimet anti-maqedonase, I cili, sic njofton KlanM, ka kërkuar nga Ministria e Jashtme bullgare të kërkojë kërkimfalje publike nga Pendarovski si dhe nacionalisti bullgar Viktor Stojanov, I cili ka potencuar se Presidenti Pendarovski do të përgjigjet për neonazizmin e tij.

TË FUNDIT
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
8 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

16 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
23 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
6 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ