Presidentja e Greqisë: Qëndrimi ynë për mosnjohjen e Kosovës mbetet i njëjtë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27 Mars, 2023

Presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, deklaroi se qëndrimi i vendit të saj që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, mbetet i njëjtë.

“Në të njëjtën kohë, Greqia, përveç qëndrimit të saj të njohur për statusin e Kosovës dhe besnike ndaj politikës së saj në Ballkanin Perëndimor, ndjek një qasje pragmatike dhe konstruktive në raport me Kosovën, e cila synon forcimin e stabilitetit si dhe një lëvizje të përgjithshme drejt integrimit në BE të të gjithë rajonit, që është qëllimi ynë strategjik”, tha ajo për gazetën serbe “Politika”.

Mes tjerash, presidentja greke theksoi se “integrimi i rajonit të Ballkanit Perëndimor në BE është një investim i dobishëm i natyrës strategjike, si për vendet anëtare të BE-së, ashtu edhe për partnerët e Ballkanit Perëndimor”.

“Ky është pozicioni që Greqia e ka mbrojtur dhe promovuar vazhdimisht për dekada. BE-ja nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor”, tha Sakellaropoulou, transmeton Klankosova.tv.

Greqia është në mesin e pesë vendeve të Bashkimit Evropian që nuk e ka njohur ende pavarësinë e Kosovës.

Shefja e shtetit grek do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi nga data 27 deri më 29 mars dhe do të pritet nga presidenti i këtij vendi, Aleksandar Vuçiq, bën të ditur zyra e kreut të shtetit serb.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

veriu i kosoves

Situata në veriun e Kosovës, Rusia akuzon SHBA-të dhe BE-në

edita

Edita Tahiri: Ku ishin gjatë luftës këta trimat e VETËVENDOSJES!

IMG_1521

Zgjedhet pasuesi i Vuçiqit në krye të partisë SNS, kush është i besuari i presidentit serb

IMG_1513

Situata sot në Veriun e Kosovës, NATO del me një qëndrim

adnan rrustemi vv

Deputeti i Vetëvendosjes: Shqiptari Edi Rama po sillet si i huaj ndaj Kosovës

server

Serwer: SHBA po mban anën e Serbisë, sulmi ndaj Kurtit nuk ka logjikë

Vjosa Osmani-696x421

Osmani: Veprimet e Policisë legjitime, suksesi i tyre varet nga koordinimi me aleatët

nexhmedin-spahiu

Spahiu: Ajo çka ndodhi sot në veri, është më e rëndësishme se sa shpallja e Pavrësisë së Kosovës

sali-berisha

“Dënoj manipulimin e serbëve të Kosovës nga Beogradi”, Berisha pas tensioneve në veri

INFO

NA NDIQ