Presidentja Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

ina-online
ina-online

7 Qershor, 2023

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”.

Përmes një ceremonie të organizuar sot nga presidentja Vjosa Osmani, shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është dekoruar me urdhrin “Hasan Prishtina”.

Me këtë rast, Kadareja është cilësuar si “shembull i vyer për popullin shqiptar”.

Teksa i ka ndarë urdhrin, Osmani tha se vepra e tij është enciklopedi artistike e jetës së shqiptarëve.

“Si mirënjohje në emër të popullit të Kosovës, nderojmë shkrimtarin tonë të shquar, zotin Ismail Kadare vepra e të cilit është enciklopedi artistike e jetës së rëndomtë të shqiptarëve, e historisë së tyre, dokeve e traditave dhe mbi të gjitha e gjuhës shqipe”, ka thënë Osmani.

Teksa, Kadareja është shprehur se e konsideron fat të rrallë që një popull i tërë ta nderojë.

Ditën e djeshme, Kadare mori pjesë në edicionin e 23-të të Panairit të Librit në Prishtinë. Sakaq, zhvillloi edhe një takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1695418204908

KËTU (NË TETOVË) BUJTI MBRETI ZOG…!

Screenshot_2023-09-22-22-29-57-752-edit_com.android.chrome

Driton Kuka: Me zjarr, ujë dhe me xhudon e Kosovës s’ka lojë

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

bajram begaj OKB

Begaj ua kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës tri vendeve afrikane

kurti zvicer berset

Kryeministri Kurti në Zvicër takoi​ Presidentin e Konfederatës zvicerane, Alain Berset

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Rrogat e arsimtarëve nga ky muaj rriten për 15%

vjosa osmani biden

“Vjosa Osmani e ka marrë këtë garanci nga Joe Biden”/ Profesori jep mesazhin e fuqishëm për Kosovën

operim-transplant-zan-mitrev-operacion

Mjekë nga Turqia me stafin vendor operuan 12 fëmijë në QKUK

INFO

NA NDIQ