Prezantohet telefoni Honor Magic VS (VIDEO)

Honor mbajti një ngjarje dy ditore në Kinë që kulmoi me prezantimin e një anijeje të palosshme.

Bëhet fjalë për smartfonin Honor Magic Vs, i cili është më i hollë dhe më i lehtë se paraardhësi i tij.

Kompania zbuloi se ulja e peshës ishte për shkak të një dizajni të ri të sofistikuar të menteshave që lejonte pajisjen të mbyllej pa boshllëk.

(

Magic Vs mundësohet nga një procesor Snapdragon 8+ Gen 1, i cili nuk është i fundit nga Qualcomm, por është ende shumë i fuqishëm. Është çiftuar me 12 GB RAM dhe 256 ose 512 GB hapësirë ruajtëse, por ka edhe një version më të përballueshëm me 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ruajtëse.

Pajisja përdor një ekran të madh të brendshëm OLED të palosshëm 7,9 inç me një rezolucion prej 2,272×1,984 piksele, një shpejtësi rifreskimi prej 90 Hz dhe një shkëlqim maksimal prej 800 nits. Gjithashtu, ekziston një ekran OLED i jashtëm 6.45 inç me rezolucion 2560 x 1080 piksele dhe frekuencë rifreskimi 120 Hz, i cili ka mbështetje për HDR10+. Këto janë ekrane 10-bitësh që kanë më shumë se një miliard ngjyra.

Honor ka konfirmuar se smartfoni mbështet stilolapsin Magic, i cili lidhet përmes Bluetooth.

Gjithashtu, u theksua se praktikisht nuk do të ketë rrudha. Në vend të 92 elementeve, mentesha tani ka vetëm katër, por qëndrueshmëria dhe forca janë ruajtur ende.

Testimi në laboratorin e Honor ka treguar se telefoni mund t’i rezistojë 400 mijë palosjeve, që do të thotë dhjetë vjet përdorim me 100 palosje në ditë.

Honor Magic Vs ka tre kamera, sensorin kryesor Sony IMX800 prej 54 MP, një ultra të gjerë prej 50 MP që shërben edhe si kamera makro, si dhe ka një kamerë telefoto prej 8 MP me zmadhim optik 3x.

Në ekranin e jashtëm është një kamerë selfie 16 MP. Nuk kishte asnjë informacion nga Honor në lidhje me kamerën e brendshme që duhet të përdoret për thirrjet video të konferencave.

Pajisja mundësohet nga një bateri me kapacitet 5000 mAh, e cila mbështet karikim të shpejtë 66W. Bateria duhet të ngarkohet në 46 minuta. Honor Magic Vs përdor Android 12 me ndërfaqen MagicOS 7.0.

Modeli i ri do të jetë në dispozicion në ngjyrë portokalli, cyan dhe të zezë, dhe versioni më i mirë do të ofrohet në ngjyrë të zezë dhe të artë.

Modeli me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie kushton 1,015 euro, ndërsa çmimi i versionit me 12 GB RAM dhe 256 GB memorie është 1,080 euro. Për versionin me 12 GB RAM dhe 512 GB memorie, duhet të ndahen 1220 euro.

Porositë në Kinë tashmë janë duke u marrë, me shitjet që fillojnë më 30 nëntor. Zyrtarët e kompanisë kanë konfirmuar se telefoni do të jetë i disponueshëm në tregjet jashtë Kinës në tremujorin e parë të 2023.