Pritet stabilizim i situatës epidemiologjike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Në periudhën në vijim duhet të presim se do të stabilizohet situata epidemiologjike në shtet. tashmë ndodhemi në atë kurbën në rënie të gjendjes epidemiologjike, theksoi zëdhënësi i Komisionit për sëmundje ngjitëse, Zllate Mehmedoviq, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve.

Ai paraprakisht në konferencë për shtyp i kumtoi dy masat e reja të cilat i propozoi Komisioni pas takimit të mbajtur, ndërkaq kanë të bëjnë me heqjen e testit të detyrueshëm PCR apo vërtetimit për sëmundje të kaluar apo vaksinim gjatë daljes nga vendi dhe të lirimit nga puna të grave shtatzëna.

Lidhur me atë nëse duhet të ketë heqje të tjera përkatësisht heqje të rekomandimeve të përgjithshme për parandalim të transmisionit të virusit apo masa, Komisioni, sqaroi Mehmedoviq, mbetet në qëndrimin se vaksinimi në shtetin tonë është 41 për qind, flasim për dy doza të marra dhe se është tejet e ulët përfshirja me vaksinim, në mënyrë që të mendohet në drejtim të heqjes së disa nga masat të cilat do të parandalonin dhe të cilat parandalojnë transmision të virusit.

“Sipas konkludimit të Komisionit, ajo që u diskutua sot është se ende ndodhemi në transmision të gjerë të virusit në nivel lokale dhe se heqja e cila do nga masat aktuale, përfshirë edhe certifikatat, mund të çojë drejt përkeqësimit të gjendjes epidemiologjike dhe mbushjes së sërishme të kapaciteteve spitalore apo të ambulancave”, tha Mehmedoviq.

Ai tha se tani për tani nuk shohin dallim në pasqyrën klinike tek pacientët me Kovid-19.

“Në pajtim me informatat e fundit, ende dominues është varianti BA1 i Omikronit dhe ende nuk kemi grumbulluar mjaft të dhëna të cilat do të japin përgjigje nëse ka ndonjë dallim në pasqyrën klinike të variantit BA2 në raport me variantin BA1. I ndjekim përvojat që janë në botë të cilat duhet të na tregojnë nëse ka çfarëdo lloj dallimi lidhur me trajtimin apo veprimin apo diagnostikimin kur dy variantet janë në pyetje, t’i implementojmë nëse mundet sa më parë”, shtoi Mehmedoviq.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1415

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

INFO

NA NDIQ