Pritet të lehtësohen masat kufizuese në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/02/2022

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali sot u shpreh se piku i valës së katër po shuhet dhe se gjendja epidemologjike po përmirësohet.

Ai tha se skriningu i përgjithshëm do të mundësojë të ketë pamje të qartë për gjendjen me virusin dhe më pas do të merren edhe masa dhe rekomandime të reja.

“Gjendja epidemiologjike në vend po përmirësohet, përkatësish zvogëlohet piku i valës së katërt. Niveli i vaksinimit de imunizimit të plotë te ne është më i vogël se te vendet anëtare të BE-së. Ne dëshirojmë rezultate pozitive dhe më pas t’i lehtësojmë masat kufizuese”, tha Sali.

Sipas planit të Ministrisë së Shëndetësisë janë paraparë rreth 3.000 analiza prej të cilave 1.000 do të jenë në Skup.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ