Pritjet në Qafë Thanë, flet zëvendësministri Bushi

Picture of ina-online
ina-online

05/08/2023

Pas ankesave të qytetarëve deri tek TV21 për pritjet e gjata në vendkalimin e përbashkët kufitar me vetëm një pikë kontrolli (One Stop Shop) në Qafë Thanë për TV21 është përgjigjur zv/ ministri i Punëve të Brendshme Nazim Bushi duke theksuar se gjithçka po ecën sipas marrëveshjes së bërë.

“Sa i përket funksionimit të vendkalimit të përbashkët kufitar me vetëm një pikë kontrolli (One Stop Shop) në Qafë Thanë, gjithçka po ecën sipas marrëveshjes që ka bërë Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut me Qeverinë e Republikës së Shqipërisë dhe kjo pikë kufitare tashmë po funksionon dhe po tregon rezultatet e para”, tha Bushi.

Bushi gjithashtu kërkoi mirëkuptim nga qytetarët.

“Presim mirëkuptim nga qytetarët e të dyja vendeve pasi që është vetëm dita e pestë e funksionimit të One Stop Shop në Qafë Thanë. Qytetarët, automjetet që lëshojnë territorin e RMV-së kontrollohen nga autoritetet e Republikës së Shqipërisë, kurse gjatë hyrjes në Maqedoni të Veriut të njëjtët kontrollohen nga policia kufitare e vendit tonë. Tash është dhe piku i sezonit veror, numri i hyrje-daljeve është më i madh, me këtë rast organet e rendit, përkatësisht policitë kufitare edhe të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë po japin maksimumin që mos të lejojnë që të krijohen radhë të gjata. Të gjitha kufijtë tonë duhet të kenë “One Stop Shop”, si një para-akt deri te largimi i tërësishëm i kufijve përgjithmonë midis nesh”, tha Bushi për TV21.

TË FUNDIT
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
16 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
16 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

16 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
16 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
16 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
7 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
17 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ