Problemi me kartelat, Banka Popullore siguron qytetarët se paratë në llogaritë bankare janë të sigurta

ina-online
ina-online

27/07/2023

Mjetet e qytetarëve në llogaritë e bankave janë të sigurta dhe të disponueshme në çdo moment, njoftoi pasdite Banka Popullore pas informatave se shërbimet e kartelave pagesore VISA dhe MasterCard janë të padisponueshme.

“Në lidhje edhe me informatat nga njoftimi i publikuar nga Shoqata e Bankave të Maqedonisë, Banka Popullore e informon opinionin se mosdisponueshmëria e përkohshme e një pjese të shërbimeve me kartela pagese ka të bëjë me sistemet e markave të kartelave Visa dhe Mastercard. Deri në tejkalimin e tyre, klientët mund të përdorin shërbimet e nevojshme bankare në ekspoziturat dhe filialet e bankave”, thuhet në njoftim.

Nga Banka qendrore informojnë se vazhdimisht ndiqet situata dhe se janë në komunikim të përhershëm me institucionet relevante dhe bankat afariste për tejkalimin më të shpejtë të pengesave për funksionim të pandërprerë të serviseve.

Paraprakisht, Shoqata e Bankave të Maqedonisë informoi se një pjesë e shërbimeve të lidhura me markat e kartelave VISA dhe MasterCard janë të padisponueshme në bankomat ose në dyqane, por mjetet e klientëve janë të disponueshme në të gjitha ekspoziturat dhe filialet e bankave.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

albi

​“Albi Mall” tani edhe në Gjilan, projekt impresionues në vlerë 40 milionë euro

Duhani

Një akcizë 30% më e lartë në cigare do të shpëtojë 7000 jetë në vit dhe do të ketë 265 milionë euro shtesë në buxhet

ven

Nikollovski do të ndajë 87 marrëveshje për mbështetje për grant deri në 10.000 euro për kantinat e vogla familjare për verë

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

branko_azeski

Branko Azeski do të kryesojë në shoqatën e dhomave ekonomike të Ballkanit në vitin 2024

Gjermani euro

Një alarm në ekonominë gjermane

Kovacevski

Kovaçevski: Sukseset e kompanive vendase janë investim në rritjen ekonomike

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mbështetëm qytetarët dhe kompanitë me mbi dy miliardë euro

termocentral obiliq ndotje qymur

Maqedonia e Veriut, gati të heqë dorë nga qymyri – Plan prej 3 miliardë euro për prodhim të energjisë së pastër

INFO

NA NDIQ