Prodhimi industrial në Maqedoni është rritur për 6.1%

Picture of INA
INA

03/07/2023

Prodhimi industrial në maj të këtij viti, krahasuar me majin e vitit të kaluar, është rritur për 6.1 për qind. Në periudhën janar – maj, megjithatë, krahasuar me vitin e kaluar, rritja është një për qind, njoftoi Enti Shtetëror i Statistikave në RMV.

Shikuar sipas sektorëve, prodhimi industrial në sektorin e minierave dhe guroreve në maj 2023, krahasuar me majin 2022, shënoi rritje prej 8.6%, në sektorin e industrisë përpunuese shënoi rritje prej 5.3%, dhe në sektorin e Furnizimit me Energji Elektrike, Gaz, avull dhe ajër të kondicionuar është shënuar rritje prej 4,0 %.

Rritja në sektorin e Industrisë së Përpunimit është rezultat, mbi të gjitha, i rritjes së prodhimit në sektorët e mëposhtëm: Prodhimi i pijeve, Prodhimi i tekstileve, Prodhimi i produkteve farmaceutike bazë dhe preparateve farmaceutike, Prodhimi i produkteve të tjera minerale jometalike, Prodhimi të makinerive dhe pajisje, të paspecifikuara apo të përfshira diku tjetër, Prodhimi i automjeteve, rimorkiove dhe gjysmërimorkiove dhe Prodhimi i mobiljeve.

Sipas grupeve kryesore të industrisë, prodhimtaria në maj të vitit 2023, krahasuar me majin e vitit 2022, ka shënuar rritje te Energjia elektrike 2.7%, Prodhime kapitale për 7.2%, Mallrat e konsumit të qëndrueshëm me 20.4% dhe mallrat e konsumit jo të qëndrueshme me 15.2%.

TË FUNDIT
35 minuta
“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët
37 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
39 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
1 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

ME TE LEXUARA

1 ditë
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
3 orë
Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve
1 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
24 orë
Siljanovska bisedoi me Vuçiqin
1 ditë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
9 orë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
1 ditë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
2 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
1 ditë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm

LEXO MË SHUMË

komisioni-1

“Tym i bardhë për ‘Zgjedhoren’”, marrëveshja PS-PD: Ja si do zgjidhen deputetët

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

INFO

NA NDIQ