Këto produkte ushqimore në Maqedoninë e Veriut prej nesër 10% më lirë

ina-online
ina-online

19 Shtator, 2023

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi në një konferencë për mediat sot shpalli vendimin qeveritar me të cilin mbi 100 produkte ushqime prej nesër do të kenë ulje të çmimeve minimum 10% nga çmimet që kanë qenë deri më 1 gusht të këtij viti.

Mbi 100 produkte ushqimore përfshirë orizin e bardhë, miellin e misrit, bukën, ,pastat, prodhimet e mishit, bylmeti, vezët, fruta-perimet e freskëta dhe disa prodhime tjera do të pësojnë ulje të çmimit prej minimum 10% nga çmimi që kanë pasur më 1 gusht të këtij viti”, dhe se në mesin e këtyre 100 produkteve, 25 janë produkte bazë.

“Çmimet nga 1 gushti deri tani ka mundësi të jenë rritur për 100%, por kjo është zero për ne, e pavlefshme që do të thotë se ne uljen e çmimit do ta aplikojmë me minimum 10% si çmim referencë nga 1 gushti për të gjitha produktet e përmendura. Ajo që ka ndodhur nga 1 gushti deri sot nuk vlen, ndërsa kjo në praktikë do të thotë se mund të ketë ulje të çmimeve për këto produkte që unë i përmenda edhe më shumë se 30, 40% nëse ndodh se nga 1 gushti e këndej ka pasur aq rritje”, deklaroi ministri Bekteshi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5169

ASH vetë apo me BDI-në në zgjedhje, përgjigjet Taravari

gjykata-kushtetuese

Gjykata Kushtetuese nuk vlerëson kushtetutshmërinë e Marrëveshjes së Prespës

Gruevski Mickovski

Gruevski i kërkon anëtarësisë të mos i besojnë Mickoskit

taulant balla

Ligji për shtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut të mos testohen

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

Vucic- Svecla

Vuçiq i përgjigjet Sveçlës: Do ta shohim kush kë do ta arrestojë, qesh mirë kush qesh i fundit

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dẽshira për zgjedhje, do ti fitojmë 61 deputetë

MUHAMERI

Kush do të votoj në zgjedhjet e ardhshme?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Paga minimale do të rritet për 10%

INFO

NA NDIQ