Produktet serbe sërish kthehen nga kufiri kroat dhe slloven

ina-online
ina-online

27/10/2023

Sistemi i Bashkimit Evropian për Informim të Shpejtë mbi Sigurinë Ushqimore (RASFF) njoftoi se në tetor dy dërgesa nga Serbia u ndaluan në kufirin me Kroacinë dhe Slloveninë, përcjell INA.

Siç thuhet në faqen e RASFF, më 18 tetor, një ngarkesë me manaferra të ngrira nga Serbia është ndalur në kufirin me Slloveninë, për shkak të pranisë së sasisë së konsiderueshme të substancave të ndaluara, si fugicidit iprodion.

Siç u tha, në dërgesën e manaferrave është regjistruar 0,023 mg/kg iprodion dhe sasia e lejuar është 0,01 mg/kg.

Raportohet se malli i është kthyer dërguesit.

Më 25 tetor, një ngarkesë me suplemente ushqimore që dyshohet se përmbanin përbërës të paligjshëm u ndalua në kufirin me Kroacinë. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6887

Aksident i rëndë në Kroaci, lëndohen katër shqiptarë

rusia moska

Eksperti i sigurisë: Jo më Serbia, cili është shteti ballkanik që do përdor Rusia

kuleba

Pjesëmarrja e Lavrovit irriton Ukrainën, Koleba nuk merr pjesë në Këshillin Ministror në Shkup

abazovic kuvend

Abazoviqi për pak sa nuk është përleshur me një deputet në Parlamentin e Malit të Zi (VIDEO)

IMG_6807

Shqiptarja nga Sanxhaku: Nënë, këtë muaj të shenjtë e nisëm duke hapur një zyrë pas 100 vitesh

sonja biserko

Biserko paralajmëron: Serbia nuk e ka mbyllur çështjen e ‘botës serbe’, ja çka po përpiqet të bëjë regjimi i Vuçiqit

antoni blinken

Blinken sot në Bruksel, temë edhe Ballkani Perëndimor

greqi policia

Ishte zhdukur para 1 muaji, shqiptari gjendet i varur në pemë me duar të lidhura (Emri+Foto)

radojcic milan

“Alarm serioz”, eksperti i sigurisë befason me deklaratën: Radoiçiq udhëtoi për vizitë në këtë shtet!

INFO

NA NDIQ