“Profecitë” më të fundit të KISSINGER-it: Nga kaosi në Lindjen e Mesme në një shans për paqe në Ukrainë

ina-online
ina-online

01/12/2023

Diplomati i fuqishëm amerikan Henry Kissinger, i cili formësoi hartën gjeopolitike të botës në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të, vdiq të mërkurën në moshën 101-vjeçare.

Gjurmët e politikave të tij do të jenë të dukshme, veçanërisht në marrëdhëniet midis Kinës dhe Shtetet e Bashkuara në një të ardhme të largët. Laureati i Nobelit vdiq në shtëpinë e tij në Konektikat dhe do të varroset në Nju Jork, i rrethuar nga familja e tij, përcjell INA.

Edhe pas përfundimit të karrierës së tij diplomatike, Kissinger ishte jashtëzakonisht aktiv, duke analizuar ngjarjet aktuale botërore në media dhe duke ofruar këshilla për politikën ndërkombëtare për shumë liderë. Ai gjithashtu kishte një firmë konsulente gjeopolitike, Kissinger Associates Inc., dhe bëri shumë parashikime.

Përshkallëzimi i konfliktit në Lindjen e Mesme

“Profecia” e tij e fundit kishte të bënte me konfliktin midis Izraelit dhe Hamasit dhe ai e bëri atë disa ditë pas sulmit brutal të fraksionit radikal palestinez më 7 tetor, në intervistën e tij të fundit me Politico.

“Sigurisht, instinkti i parë është rivendosja e paqes, por nuk mund të bësh lëshime ndaj njerëzve që kanë deklaruar dhe treguar me veprimet e tyre se nuk mund të vendosin paqen”, tha me atë rast diplomati i ndjerë.

Kissinger shtoi se masakra masive përfundimisht mund të tërheqë pjesën tjetër të botës arabe në konflikt.

“Konflikti në Lindjen e Mesme është në rrezik të përshkallëzimit dhe tërheqjes së vendeve të tjera arabe nën presionin e opinionit të tyre publik,” tha Kissinger, duke vënë në dukje se Egjipti dhe Siria sulmuan Izraelin gjatë Luftës së Yom Kippur të vitit 1973.

Deklarata e Kissinger-it mbështetet nga fakti se Izraeli ka sulmuar rregullisht Sirinë që nga fillimi i luftës në atë vend dhe se ka bombarduar vazhdimisht aeroportet në Damask dhe Aleppo që nga shpërthimi i konfliktit më 7 tetor. Deri më tani, Siria nuk i është përgjigjur këtyre sulmeve dhe as sistemi rus i mbrojtjes ajrore i vendosur në bazën Hmeimim në Tartus nuk është aktivizuar.

Frika më e madhe e publikut ndërkombëtar u përqëndrua në reagimin e Iranit dhe aleatit të tij në Liban, Hezbollahut. Edhe pse Hezbollahu është i përfshirë në konflikte më pak intensive në veri të Izraelit, udhëheqësi Hassan Nasrallah nuk njoftoi një sulm të përgjithshëm, por mbështeti verbalisht “martirët” palestinezë dhe parashikoi dështimin e operacionit ushtarak izraelit.

“Disa pretendojnë se Hezbollahu do t’i bashkohet luftës. Ju them, ne kemi qenë pjesë e asaj lufte që nga 8 tetori”, tha ai në fjalimin e tij të parë publik që nga fillimi i luftës.

Irani ishte pala tjetër që shpalli në mënyrë implicite tërheqjen e tij nga konflikti, pasi aleatët e SHBA-së dhe NATO-s dërguan një flotë të madhe anijesh luftarake dhe aeroplanmbajtëse në Mesdhe dhe Gjirin Persik.

Është e pamundur të parashikohet nëse skenari më i errët i Kissinger-it për Lindjen e Mesme do të realizohet, por shpresa mbetet se për sa kohë zgjat armëpushimi, mund të shmangen viktimat masive dhe vuajtjet civile.

Paqja në Ukrainë deri në fund të vitit

Parashikimi i dytë i Kissinger-it, i cili është ende “i varur në ajër”, ka të bëjë me luftën në Ukrainë dhe rolin e Kinës në ndërprerjen përfundimtare të konfliktit. Gjegjësisht, ish-sekretari amerikan i shtetit dhe këshilltari për sigurinë kombëtare tha se beson se lufta mes Rusisë dhe Ukrainës po arrin një pikë kthese dhe se pret negociata deri në fund të vitit falë përpjekjeve të fundit të Kinës.

Henry Kissinger, ish-sekretari amerikan i shtetit dhe këshilltari për sigurinë kombëtare, tha në fillim të majit se ai besonte se lufta ruso-ukrainase po arrinte një pikë kthese dhe se ai priste negociata deri në fund të vitit falë përpjekjeve të Kinës.

Në atë kohë, Pekini nisi një ofensivë diplomatike në një përpjekje për të sjellë Kievin dhe Moskën në tryezën e bisedimeve. Plani prej 12 pikash, i publikuar nga Ministria e Jashtme e Kinës, kërkon, ndër të tjera, heqjen e sanksioneve perëndimore kundër Rusisë, krijimin e korridoreve humanitare për evakuimin e civilëve dhe hapa për të siguruar eksportin e grurit pas ndërprerjeve të shkaktuara nga çmimet globale të ushqimit.

Propozimi elaboron kryesisht qëndrimet e vjetra kineze, duke përfshirë se “sovraniteti, pavarësia dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të garantohen në mënyrë efektive”.

Ai gjithashtu thekson se termocentralet bërthamore duhet të mbahen të sigurta dhe se kërcënimi ose përdorimi i armëve bërthamore duhet të kundërshtohet.

Plani gjithashtu bëri thirrje për t’i dhënë fund “mentalitetit të Luftës së Ftohtë”, i cili shihet si shprehja e Pekinit për atë që e sheh si dominim global të SHBA-së dhe ndërhyrjen e tij në vende të tjera.

Në një intervistë me CBS News në atë kohë, Kissinger dukej i sigurt se Kina do të ndihmonte në ndryshimin e valës së luftës.

“Tani që Kina ka hyrë në negociata, mendoj se ato do të përfundojnë deri në fund të vitit. Ne do të flasim për proceset e negociatave dhe madje edhe negociatat specifike”, tha Kissinger.

Ai tha gjithashtu se besonte se si presidenti kinez Xi Jinping dhe udhëheqësi rus Vladimir Putin do të bisedonin me të nëse ai do të telefononte.

Pothuajse shtatë muaj më vonë, duket se ne nuk jemi më afër paqes në Ukrainë, veçanërisht pas shpërthimit të luftës në Izrael dhe devijimit të ndihmës ushtarake dhe vëmendjes së medias ndaj atij konflikti. Ndërkohë, të gjitha fjalët për një kundërofensivë ukrainase janë shuar, ekonomia e Rusisë po rritet, pjesërisht falë rritjes së çmimeve të energjisë dhe asnjëra palë nuk po jep asnjë tregues se është gati për të negociuar.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Përpos liderëve këto janë emrat e disa kandidatëve për deputetë që po kalkulohen në Nj.6 zgjedhore?!

INFO

NA NDIQ