Cilat janë profesionet më të paguara në Maqedoninë e Veriut?

ina-online
ina-online

30/07/2023

Enti Shtetëror i Statistikave (ESSH) shpalli pagat mesatare më të larta neto që janë paguar në maj në Maqedoninë e Veriut.

Në sektorin e programimit kompjuterik, konsulencës dhe aktiviteteve përkatëse, pagat më të larta neto janë paguar në shumë prej 93.536 denarë.

Më pas listën pasojnë veprimtaritë tjera profesionale, shkencore dhe teknike me 58.834 denarë, pastaj veprimtaritë e shërbimeve financiare, përveç fondeve të sigurimit dhe pensionalit, me 56.217 denarë.

Në pozitën e katërt është prodhimi i produkteve bazë farmaceutike dhe preparateve farmaceutike me 55.734 denarë dhe marketingu dhe hulumtimi i tregut me 53.114 denarë.

Më herët, Qeveria njoftoi se paga mesatare mujore neto e paguar për punonjës, në maj 2023, është 36.465 denarë.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ