Profesor e autorë nga Kumanova botojnë punimet shkencore në Revista prestigjioze në SHBA

Picture of INA
INA

11/06/2024

Shtëpia botues “Nova Science Publishers” në Nju Jork, e themeluar në vitin 1985, ka botuar librin me titull: “European Integration: Past, Present and Future Perspectives”.

Editor dhe autor i dy kapitujve të librit është Prof. DR. Llokman Murtezani, ndërsa autorët e kapitujve tjerë janë: Muhamer Pajaziti, Shpendim Oxha, Fatos Rushiti, Naser Pajaziti, Muazam Halili,Ismail Zejneli, Igor Matyushenko, Olena Khanova, dhe Kamila Trofymchenko.

Ky libër është një vëllim i përbërë nga disa kapituj që trajtojnë tema të ndryshme që lidhen me Bashkimin Evropian, zhvillimin, integrimin, apo të ardhmen e Shteteve Anëtare në këtë familje të madhe.

Libri analizon çështjet më të rëndësishme aktuale në lidhje me Bashkimin Evropian. Ai përbëhet nga shtatë kapituj që mbulojnë pika të rëndësishme që kanë të bëjnë me zhvillimin ekonomik, politikat e BE-së, dhe çështje të tjera të ndjeshme si korrupsioni dhe lufta kundër krimit të organizuar. (INA)

TË FUNDIT
38 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
2 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
2 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
6 orë
Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen
6 orë
Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

ME TE LEXUARA

2 ditë
Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme
10 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 ditë
Vdekja e ushtarit 25-vjeçar – Shtabi i Përgjithshëm: Armata nuk ka helikopter i cili i plotëson kushtet për transport special mjekësor
38 minuta
Mexhiti takon gjeneralin Clark
13 orë
Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin
2 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
10 orë
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
1 ditë
Vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-06-21-21-44-15-846_com.android.chrome-edit

Mexhiti takon gjeneralin Clark

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

bekteshi

Bekteshi: Ky është ekipi im që menaxhoi krizat më të mëdha në vend (foto)

bekim sali orhan murtezani

Murtezani: Po vjen një valë reformash në të gjitha institucionet, do punojmë pa u lodhur për të mirën e vendit dhe qytetarëve

INFO

NA NDIQ