Profesoresha e Tetovës Rabije Murati pjesë e listës së 100 grave më me ndikim në botë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2022

Profesoresha universitare nga Tetova, Rabije Murati është zgjedhur në mesin e 100 grave me ndikim më të madh në botë nga ALL (ALL Ladies League) – Lëvizje multinacionale e motërzimit global.

Ajo është pjesë e grupit të quajtur G100 ku janë emëruar gra lidere në sektorë të ndryshëm. Në listë janë edhe më shumë gra nga Maqedonia e Veriut ndërsa profesoresha Rabije Murati është përfshirë për shkak të arritjeve të saj në sferën e shkencës. Ajo është doktore e shkencave pedagogjike, profesoreshë e rregullt shumëvjeçare në Universitetin në Tetovë dhe prodekan i Fakultetit Pedagogjik.

“Ideja është kjo lëvizje ndërkombëtare është se si të përforcohen gratë në nivel global dhe të angazhohemi për të drejta të barabarta dhe mundësi të grave dhe burrave. Në këtë grup bëjnë pjesë gra të cilat janë të dëshmuara në profesionin e tyre, në shoqëri, në nivel shkencor etj. Dëshirojmë t’i nxisim gratë të vijnë në shprehje dhe të japin kontribut në drejtim të asaj sa më shumë të vlerësohet gruaja. I inkurajojmë gratë të angazhohen, secila në fushën e saj të krijojnë kapacitete më të mëdha. G100 është grup eminent prej 100 grave lidere dhe më të fuqishme në botë me vizion që të ndikojnë në të ardhmen”, deklaroi prof.dr. Rabie Murati.

Prof. dr. Murati është kryetare e selisë rajonale të ALL për rajonin e Pollogut në sektorin për komunikim dhe përfaqësim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

INFO

NA NDIQ