Profesoresha nga Shkupi: Mos qofshi në lëkurën tonë në fundvit kur përfundohen notat!

Picture of INA
INA

13/06/2024

Profesoresha e gjuhës dhe letërsisë në gjimnazin “Rade Jovçevski-Korçagin” në Shkup, Tatjana Aleksiq, në një postim në profilin e saj në Facebook, aludon se periudha është veçanërisht e vështirë për pedagogët që vendosin notat përfundimtare për nxënësit, transmeton lideri.mk.

-Pikërisht këtë ditë të fundit të vitit shkollor kur notat janë të mbyllura, po të ishe në lëkurën tonë do të kishe dalë nga ajo dhe do të kishe konstatuar se ne jemi bursë për nota, të shtypura, të shtrënguara dhe të sardisura nga të gjitha anët e mundshme. Faji nuk është te fëmijët, te prindërit dhe mësuesit, por te sistemi që dikton “suksesin” për regjistrimin në gjimnaz dhe fakultet. Derisa të jetë ashtu, do të jetë kështu-për askund. Paçi pushime të mbara, të përdalë(përdalura)”, ka shkruar ajo me tone ironike.

Profesor Aleksiq është një zëdhënëse e njohur për gjithçka që i kushton, por edhe nuk i kushton arsimit në vend.

TË FUNDIT
3 ditë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
1 javë
Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!
1 javë
Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim
1 javë
Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca
1 javë
Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

cerdhe

Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!

vesna-janevska-780x439

Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim

nuhi vinca

Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

librat-780x439

Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

Inteligjenca Artificiale IA

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë të 49-tët në botë sipas koeficientit mesatar të intelegjencës

100-denar

MASH: Edhe këtë javë do të vazhdojë pagesa e mbështetjes financiare për nxënësit

vesna-janevska-780x439

Janevska: Do t’i mbyllim universitetet që kanë punuar kundër ligjit

diploma student bursa

Regjistrimet në universitetet në Maqedoninë e Veriut, ja kush prinë me studentë

INFO

NA NDIQ