Profesori amerikan: Biden duhet të emërojë emisar special për njohjen e Kosovës nga pesë vendet e BE-së

Picture of INA
INA

03/06/2024

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, i ndërmjetësuar nga BE-ja do të merrte drejtim tjetër në rast se Kosova do të njihej nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, Spanja, Sllovakia, Rumania, Greqia dhe Qipro.

Kështu është shprehur Edward Joseph, profesori i Universitetit “Johns Hopkins” në Uashington, në një raport të fundit.

Joseph shprehet se kjo gjë do të kërkojë një përpjekje të vendosur nga administrata e presidentit amerikan Joe Biden, në bashkëpunim me aleatët kyç, për të bindur ata që nuk e njohin për të ndryshuar qëndrimin e tyre.

Ai madje thotë se Presidenti i Shteteve të Bashkuara (SHBA), Joe Biden, duhet të emërojë një “emisar special për njohjen e Kosovës” nga pesëshja e Bashkimit Evropian.

“Zbatimi i hapave të njëanshëm nga administrata Biden, përfshirë emërimin e një të ‘Dërguari të Posaçëm për Njohjen e Kosovës’, të shoqëruar me një paralajmërim të qartë amerikan për të sanksionuar çdo udhëheqës në Shqipëri ose Kosovë që promovon çdo ‘bashkim’ ndërmjet dy vendeve të pavarura”, thuhet në raportin e fundit të Joseph mbi zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor.

Joseph nënvizoi se Emisari Special për njohjen e Kosovës mund të punojë gjithashtu me ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së në vendet që janë bindur nga Serbia për të hequr njohjen e Kosovës.

“Emërimi i një të dërguari special për njohjen e Kosovës do të nënvizonte pritshmërinë amerikane për ndryshime të vonuara nga vendet evropiane që nuk e njohin Kosovën”, nënvizoi ai.

Ai më tej shton se duke krijuar një rrugë drejt anëtarësimit në NATO për Kosovën, ndikimi që Serbia ka mbi fqinjët e saj dhe mbi SHBA dhe BE do të zhduket.

“Në vend të saj, ekuilibri do të lejonte Beogradin dhe Prishtinën të negociojnë zgjidhjen e vetme stabilizuese të mosmarrëveshjes së tyre: njohjen e ndërsjellë bazuar në një Republikë të Kosovës plotësisht sovrane, unitare dhe funksionale, me mbrojtje të plotë për komunitetin serb të Kosovës”, thuhet mes tjerash në raport. /Telegrafi/

TË FUNDIT
1 orë
Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?
2 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
2 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
3 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

ME TE LEXUARA

1 ditë
Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e unifikuar
24 orë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës
3 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
23 orë
Komisioni Rregullator me vendim të ri – as lirohet dhe as shtrenjtohet benzina dhe dizeli

LEXO MË SHUMË

IMG_3408

Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

INFO

NA NDIQ