Profil/ Kush janë ministrat e ri të VLEN-it në Qeverinë e re?

Picture of INA
INA

21/06/2024

Koalicioni VLEN sot ka prezantuar projektin e saj që do të udhëheq në Qeverinë e ardhshme me slloganin ”Kalojmë në veprim”. Ku janë prezantuar edhe ministrat e VLEN që do të jenë në këtë Qeveri.

Klan Maqedoni ju prezanton  me profilet dhe karrierën profesionale të ministrave të koalicionit VLEN në Qeverinë  e ardhshme.

Izet Mexhiti – ministër i Ekologjisë dhe zv/kryeministër. Izet Mexhiti lindi më 8 janar 1977, Shkollën e mesme e ka kryer në gjimnazin “Zef Lush Marku” në Shkup, kurse fakultetin e ka kryer në Universitetin Shën Kirili dhe Metodi, në Fakultetin e Ekonomisë, dega Menaxhim financiar dhe kontabilitet. Ka qenë për disa vite kryetar i Komunës së Çairit dhe deputet në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut.

Arben Taravari – ministër i Shëndetësisë. (i lindur më 9 Prill 1973) është një politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut, më saktësisht Gostivari, mjek, profesor universitar dhe ish-Ministër i Shëndetësisë në qeverinë e Maqedonisë së Veriut që nga viti 2017. Aktualisht është kryetar i Komunës së Gostivarit.

Fatmir Limani – ministër për punë dhe politikë sociale. Fatmir Limani nga Kërçova i cili është edhe profesor i historisë dhe ish zëvendësdrejtor i EMV-së.

Arben Fetai – zv/ministër për Qeverisje të mirë. Arbeni është këshilltar në fushën e zhvillimit ndërkombëtar me agjenci të ndryshme ndërkombëtare në Bruksel që nga viti 2009. Ai kishte punuar në Prishtinë në periudhën 2004-2008 si ekspert i çështjeve evropiane me Programin për Zhvillim të Kombëve te Bashkuara dhe me projekte te Komisionit Evropian. Ai është i diplomuar në shkencë politike nga Université Libre de Bruxelles dhe ka një Master në politika të jashtme të Bashkimit Evropian nga Instituti për Studime Evropiane në Bruksel.

Besar Durmishi – ministër i Ekonomisë. Besar Durmishi është i lindur më 10 Korrik të vitit 1990 në Tetovë. Shkollimin fillor e kreu në shkollën fillore “Naim Frashëri”, ndërsa atë të mesme në Gjimnazin Kiril Pejçinoviq. Në vitin 2013 mbaroi studimet në Fakultetin Ekonomik, programi studimor kontabilitet dhe financa në Universitetin e Tetovës në Tetovë Nga viti 2014 deri në vitin 2020 ka punuar në profesionin e tij të fituar nga studimet, si kontabilist në sektorin privat. /tvklan.mk/

TË FUNDIT
1 orë
Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën
2 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
3 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
4 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
4 orë
Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat
1 ditë
Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit
4 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
23 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës
3 orë
Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina
23 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
2 orë
Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet
23 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris

Kamala Harris siguron mbështetjen e demokratëve, grumbullon 81 milionë dollarë fonde për fushatën

Bilall Kasami

Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

daniel server

Serwer: Harrisit mund t’i duket Kosova si Tajvani e Ukraina

ejup maqedonci

Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Kuvendi sot pritet ti zgjedhë zëvendësministrat

IMG_4611

Emërohet pasardhësi i Escobarit, kush është diplomati Kasanof

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

INFO

NA NDIQ