Prokurorët kosovarë të gatshëm të bashkëpunojnë për rastin e “Onkologjisë”, thonë nga PP

INA
INA

26/09/2023

Një ekip prokurorësh nga Prokuroria Publike (PP) dje ka qenë në Prokurorinë e Kosovës dhe ka realizuar takim të drejtpërdrejtë për sigurimin e provave në lidhje me hetimet paraprake të punës së Klinikës së radioterapisë dhe onkologjisë, kumtojnë nga Prokuroria.

“Nga autoritetet e Kosovës, përmes pikave të kontaktit në Rrjetin evropian të drejtësisë, janë kërkuar të dhëna konkrete të nevojshme për të kontrolluar pretendimet mbi bazën e të cilave ka filluar hetimi paraprak. Pastaj, prokurorët kosovarë shprehën gatishmëri për bashkëpunim dhe sigurimin e të dhënave të nevojshme”, thuhet në kumtesë.

Nga PP bëjnë me dije se në periudhën e ardhshme, varësisht nga nevoja e hetimit paraprak për sigurimin e provave, një takim i ngjashëm do të organizohet në Prokurorinë e Republikës së Shqipërisë.

“Ndërkohë, ekipi i prokurorëve nga Prokuroria Themelore Publike Shkup vazhdon të ndërmarrë të gjitha aktivitetet për zbardhjen e plotë të ngjarjes. Çdo ditë intervistohen pacientë dhe të afërm të tyre, profesionistë mjekësorë dhe persona të tjerë që mund të kenë njohuri të caktuara. Ministria e Shëndetësisë deri te Prokuroria Publike ka dorëzuar raport nga Inspektorati shtetëror shëndetësor dhe sanitar i cili i referohet punës së Klinikës së onkologjisë. Gjithashtu, me urdhër të prokurorit publik është në proces hetimi financiar si dhe ekspertiza e detajuar e funksionimit ekonomiko-financiar të Klinikës të cilin e kryen ekip i ekspertëve, përfaqësues nga Enti Shtetëror i Revizionit dhe përfaqësues të Fondit për Sigurim Shëndetësor”, thuhet në kumtesën e PP-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ