Prokurori i posaçëm ngre më shumë akuza kundër Donald Trumpit

INA
INA

28/07/2023

Prokurori i posaçëm, Jack Smith, ngriti të enjten akuza shtesë kundër ish-presidentit amerikan Donald Trump në rastin që pretendon keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara nga koha e tij në Shtëpinë e Bardhë.

Akuza të reja u ngritën gjithashtu kundër ndihmësit të Trumpit, Walt Nauta, dhe punëtori i mirëmbajtjes së Mar-a-Lago’s, Carlos De Oliveira, iu shtua gjithashtu çështjes.

Trump dhe Nauta u akuzuan muajin e kaluar dhe janë deklaruar të pafajshëm.

De Oliveira ishte punonjësi i mirëmbajtjes që ndihmoi Nautën të lëvizte kutitë e dokumenteve të klasifikuara nëpër Mar-a-Lago pasi Departamenti i Drejtësisë së pari thirri Trumpin për dokumente të klasifikuara majin e kaluar.

CNN ka raportuar më parë se pamjet e vëzhgimit të dërguara në Departamentin e Drejtësisë tregojnë Nautan dhe De Oliveiran duke lëvizur kutitë e dokumenteve nëpër vendpushim, duke përfshirë në një dhomë magazinimi pak përpara se avokati i Trumpit, Evan Corcoran ta kontrollonte atë për dokumente të klasifikuara.

Zyrtarët e Departamentit të Drejtësisë erdhën në Mar-a-Lago një ditë pas kërkimit të Corcoran-it dhe Corcoran dorëzoi 38 dokumente të klasifikuara që kishte gjetur. Megjithatë, FBI mori më shumë se 100 dokumente të tjera të klasifikuara kur kontrolloi Mar-a-Lagon në gusht, si në dhomën e magazinimit ashtu edhe në zyrën e Trumpit.

Departamenti i Drejtësisë ka thënë më pas në gjykatë se beson se “të dhënat e qeverisë ka të ngjarë të jenë fshehur dhe hequr nga dhoma e magazinimit”.

De Oliveira foli me hetuesit në fillim të këtij viti dhe telefoni i tij ishte sekuestruar.

Në një deklaratë, një zëdhënës i Trumpit i quajti akuzat “asgjë më shumë se një përpjekje e vazhdueshme e dëshpëruar dhe dëshpëruese nga Familja e Krimit Biden dhe Departamenti i tyre i Drejtësisë për të ngacmuar Presidentin Trump dhe ata përreth tij”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ