Prokuroria do të hetojë se cilët pompa benzine kufizonin shitjen e derivateve të naftës në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Gjatë ditës së djeshme u krijua panik se ka mungesë të benzinit dhe se do të rriten çmimet e derivateve të naftës dhe në pompat e benzinës u krijua turmë.

Kryetari i KRRE-së, Marko Bislimovski u shpreh se derivate të naftës ka rregullt dhe po ashtu ka edhe rezerva.

“Gjatë ditës së djeshme u krijuan kolona në pompat e benzinës në Maqedoni dhe kjo në bazë të spekulimeve se çmimi i derivateve të naftës do të rritet deri në 150 denarë javën e ardhshme. Derivate ka, rregullisht furnizohemi dhe furnizimi është pa probleme. Ajo që më shqetëson është fakti se disa pompa benzine kanë shitur benzinë vetëm për 500 denarë në mënyrë që të kursejnë rezerva dhe ta shesin më shtrenjtë”, u shpreh Bislimovski.

Ai thotë se pompat e benzinës nuk kanë të drejtë të kufizojnë, por sipas Bislimovskit, sot për këtë rast do të njoftohet edhe Prokuroria.

“Informacionet që i kam unë janë se kemi mjaftueshëm rezerva. Nafta që vjen në Maqedoni vjen nga Greqia, por në Facebook dje u krijua panik”, u shpreh Bislimovski

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

asambleja-kie-keshilli-i-evropes

Dy ditë historike për Kosovën në Strasburg – sot nis Asambleja e Këshillit të Evropës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

aksidenti shqiperi

Vdekjet nga aksidentet rrugore në Shqipëri, ndër më të lartat në Europë! Vendi ynë, i gjashti në listë

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

INFO

NA NDIQ