Prokuroria jep detaje nga vrasja e 14-vjeçares në Shkup

Picture of INA
INA

31/05/2024

Prokuroria Themelore Publike në Shkup sot deri tek Gjykata Penale Shkup ka dorëzuar aktakuzë kundër katër personave.

Nga atje thonë se tre nga të akuzuarit një krim – Vrasje nga neni 123 paragrafi 2 pika 1 dhe pika 7 c.v. me nenin 22 të Kodit Penal dhe një vepër penale – Vrasja nga neni 123 paragrafi 2 pika 1 dhe pika 4 c.v. me nenin 22 të Kodit Penal dhe dy dënimet nga neni 123 paragrafi 3 i Kodit Penal.

Një vepër penale – Rrëmbimi nga neni 141 paragrafi 2 c.v. me paragrafin 1 c.v. me nenin 22 të Kodit Penal dhe një vepër penale – Rrëmbimi nga neni 141 paragrafi 1 c.v. me nenin 22 të Kodit Penal.

“Si kryes të veprës penale, së bashku edhe me një të dyshuar të tjerë për të cilën po hetohet për të njëjtat vepra penale, kanë planifikuar grabitjen e 14-vjeçares Vanja Gjorçevska me qëllim që të detyronte një anëtar të familjes së saj të ngushtë të jepte para për shpërblim.

Më 22.11.2023, së bashku e kanë rrëmbyer të lënduarin Pançe Zhezovski në Veles, me qëllim që ta detyrojnë që t’ua japë automjetin e tij “Citroen” për ta rrëmbyer fëmijën në Shkup.

Të akuzuarit kanë shkuar në shtëpinë e viktimës, e kanë dhunuar fizikisht dhe e kanë lidhur, më pas e kanë futur në bagazh dhe janë drejtuar në vendin e quajtur “Rudnik” në afërsi të Velesit, ku për egoizëm dhe në mënyrë mizore, kanë privuar qëllimisht. atë të jetës së tij me armë zjarri – armë e kalibrit 9 mm”, thonë nga Prokuroria.

Më 27.11.2023, të akuzuarit dhe i dyshuari, të ndihmuar nga i pandehuri i katërt, e kanë rrëmbyer vajzën në hyrje të një objekti në rrugën “Naum Naumovski Borce” në Shkup.Telegraf

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
6 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
8 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
8 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
11 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

16 orë
Siljanovska Davkova: Rajoni nuk ka nevojë për retorikë të zhveshur të BE-së, por logjikë të qëndrueshme të BE-së, jo për t’bllokuar
11 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
15 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
11 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
14 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ